Patates Suyu Faydaları

9 Eylül 2021

Patates Suyu 

Patates suyu, oldukça önemli olan vitaminler ve de fitokimyasallar içermekte olan oldukça besleyici ve de faydalı doğal olan bir üründür. En başta mide rahatsızlıkları dahil olmak üzere çok fazla sağlık sorunun da doğal olan çözümünde önemli bir role de sahiptir. Ortalama bir boyuttaki patates, fazlaca vitamin ve de mineralin yanında 161 kalori içerir. Besin içeriği de patatesin kullanım alanına göre değişiklik gösterir. Örnek olarak patates kızartıldığında pişirilmesine ve de haşlanmasına oran ile daha da yağlı ve de daha çok kalorili olacaktır. Patatesin tüm faydaları yemenin yanı sıra suyunu da içilerek veya patates maskesi olarak da yararlanılabilir.


Patates suyu özellikleri

  • Patates suyu yüksek bir oranda C vitamini içerir
  • B vitamini açısından oldukça zengindir
  • Patates suyu potasyum içerir
  • Patates suyu içinde bol demir bulunur
  • Patates suyu yüksek miktarlarda antioksidan madde içerir

Patates suyu faydaları

1-Sindirim sistemini destekleyip insülin direncini de azaltır.

2-Patates suyu gluten içermez

3-Oldukça doyurucu yapıdadır

4-Enerji miktarını arttırır

5-Ülser hastalığının tedavisine de yardım eder

6-Yaraları hızlıca iyileştirir

7-Hemoroid tedavisinde de kullanılır

Patates suyu nasıl kullanılır?

Patates suyu genel olarak içilerek tüketilir. Gün içerisinde bir bardak içilmesi yeterlidir. Fakat ağrı kesici veya yara tedavisi özelliklerinden yararlanılmak istenildiğinde de bir bez veya pamuk yardımı ile harici olarak uygulanabilir. Patates suyu içilmesi halinde, eklem ve de sırt ağrılarını hızlıca iyileştirebilir. Ayrıca geleneksel olarak bildiğimiz dilimlenmiş patates veya patates suyuna batırılacak bez doğruca eklemlere uygulandığında ya da sarıldığında da ağrıyı çok azaltmakta fayda sağladığı bilinmektedir. Her gün bir su bardağı patates suyu içilmesi mide ülserini önler ve de reflüyü de yatıştırır. Aynı zamanda da probiotik sayılan bir içecektir. Kahvaltıdan hemen 30 dakika önce içilecek bir bardak patates suyu, karaciğer ve de safra kesesini temizle adına en ucuz sayılacak yollarından bir tanesidir. Posası da süzülmeden içildiği zaman içermiş olduğu lifl ve de temel besinler ile kolesterol seviyesini düşürücü etkisi sahiptir.

Hazımsızlığın tedavisine de çokça büyük destek sağlamakta olan patates suyu kabızlık ve de ishal durumlarında ise bağırsak düzenine yardımcı olur. Yüksek oranda da potasyum içerdiği bilinen patates suyu, içerdiğindeki potasyum ile tansiyonun hızlıca düşmesine yardım eder.

Patates Suyu Maskesi 

Patates suyu maskesi, evde kolayca yapılabilir ve de cilde parlaklık kazandırır. Patates suyu nemlendirici olan etkisi ile de kuru ve de hassas olan cilde sahip olan tüm kişiler kolayca kullanılıp cilt nemlendirmeye yaramaktadır. Kırışıklık karşıtı özelliği de vardır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!