Patatesli Tava Ekmeği Tarifi

20 Mart 2022

Patatesli Tava Ekmeği Tarifi

 

Ekmek içerdiği protein, vitamin, mineral ve yağlar, tahıllar ve lif bakımından oldukça zengindir. Halkın temel besini olarak sayılan ekmek günlük alınması gereken enerjinin %45ini, günlük alınması gereken proteinin ise %47sini sağlamaktadır. İyi bir enerji kaynağı olan ekmek doğru tüketim şekilleriyle vücudun özellikle B vitamini ve mineral ihtiyacının çoğunluğunu karşılamaktadır. Türk mutfağında ekmeğin yeri ise koşulsuz çok büyüktür. Türk halkı karşılaması gereken günlük enerjinin %44lük kısmını ekmekten, %58lik kısmını ise ekmekle beraber diğer tahıl ürünlerinden karşılamaktadır. 

Sofralara girdiği ilk günden beri hemen her markette satılan ekmek evlerde de yapılmaktadır. Bir çok farklı çeşidi yapılan ekmek besin değeri daha yüksek besinlerle birleştirilerek hem besin değeri arttırılır, hem de daha lezzetli ve farklı hallere getirilir. 

Bu ekmek tariflerinden en popüler olanlarından biri ise patatesli tava ekmeğidir.

 

Patatesli tava ekmeği için malzemeler nelerdir? 

 

Hazırlaması oldukça pratik olan patatesli tava ekmeği hem doyurucu, hem de sofralarında farklı bir lezzet arayanlar için ideal. Kahvaltı sofralarında, öğle yemeklerinde ve ana yemeklerin yanına yancı olarak hazırlanabilecek bu ekmeğin 1 porsiyonu için malzemeleri ise şöyle: 

 

Patatesli tava ekmeği hamuru için:

1 adet büyük boy haşlanmış patates

1,5-2 su bardağı un 

4 yemek kaşığı ay çiçek yağı ya da zeytinyağı 

1 çay kaşığı tuz

Damak zevkine göre baharatlar 

Kızartmak için:

3 yemek kaşığı kadar ay çiçek yağı ya da zeytinyağı

 

Patatesli tava ekmeği nasıl hazırlanır? 

 

Tüm malzemeler hazırlandıktan sonra haşlanmış ve soğumuş olan patates geniş bir karıştırma kabına alınarak rendelenir ya da bir çatal yardımıyla ezilir. Ezilen patatesin üzerine kıvamına göre 1.5-2 su bardağı kadar un ve 4 yemek kaşığı sıvı yağ eklendikten sonra karıştırılır. Bu esnada damak zevkine göre harca kırmızı toz biber, kekik, karabiber gibi baharatlar eklenebilir. Bu harç pürüzsüz bir kıvam alana kadar yoğurularak karıştırılmaya devam edilir. Yoğurulan ve homojen bir kıvam alan hamura tuz eklenerek karıştırma kabı streç filmle hava almayacak şekilde kapatılır ve dinlendirilmeye bırakılır. Yaklaşık 15 dakika dinlenen hamur unlanarak bir santimetre kalınlığında açılır, hamur ufak parçalara kesilir. Bu esnada tavaya yağ eklenerek ısıtılır, ısınan tavaya hamurdan bölünen parçalar koyularak önlü arkalı 5-6 dakika boyunca kontrollü şekilde kızartılır. Kızartma işlemi biten patatesli tava ekmekleri sıcak şekilde servis edilir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

ETLİ KARALAHANA DOLMASI TARİFİ

11 Ekim 2023

Etli karalahana dolması tarifi için malzemeler: 15-20 adet karalahana yaprağı 250 gram k...

HINGEL MANTISI TARİFİ

10 Ekim 2023

Hingel mantısı, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biridir ve özellikle Gaziantep yör...

KURU PATLICAN DOLMASI TARİFİ

8 Ekim 2023

Kuru patlıcan dolması, kış aylarında yapılan ve Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden ...

ET TANTUNİ TARİFİ

7 Ekim 2023

Tabii, size tantuni tarifi verebilirim. İşte gerekli malzemeler ve tarif adımları:Malzemeler...