Pekmezi ve Salçayı Bu Şekilde Saklamak Kanser Yapıyor!

23 Ekim 2020

Genel Cerrah Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ali Deneme, günümüzün hastalığı kanser adı ile seminer verdi.

Çok fazla tüketilen besinler olan salça ve pekmezin kullanım ve saklama şekillerinin yanlış olduğunu ve kansere yol açtığını biliyor musunuz? Dr. Mehmet Ali Deneme, seminerinde kanser oluşumu, kanser türleri ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilerini paylaştı. Pekmez ve salçanın dikkat edilmesi gereken uygulamaları.

Radyasyon, virüsler ve kimyasallar kanser sebebi

Radyasyon, kimyasallar ve virüsler kansere sebep olduğunu söyledi. Dr. Mehmet Ali Deneme, yiyeceklerin sağlıksız şekilde saklanması bunlar özellikle pekmez ve salça gibi yiyeceklerin plastik ilaç kutuları, boş deterjan kutuları içinde saklaması kanser riskini arttırdığını , plastiğin özelliğinden dolayı çok uzun süre kalması kanser riski oranını arttırdığını belirtiyor.

Az posalı yiyecekler, kanser olma riskini artırıyor!

Yiyeceklerde az posa oluşu kanser olma riskini artırdığını söyleyen Dr. Deneme, kabızlık sorunu çekenler de bağırsak kanseri olma riskini daha çok artırdığını belirtti. Beslen şeklinin yanlış olması kansere sebep olmaktadır diye özellikle belirten Dr. Mehmet Ali Deneme, meyve , sebzenin çok yenilmesi, vitamin değeri yüksek ve zengin besin gıdaların tüketilmemesi kanser oluşumu artırdığı ayrıca tuzu daha az tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Salçayı küflendirmeden ve ekşitmeden nasıl saklayabiliriz?

Tüm yemeklerde özellikle kullandığımız salçayı küflendirmeden nasıl saklamalıyız.

Yapabiliyorsanız hazır olan değil kendi yaptığınız salçayı kullanın. Ama eminim herkes bunu yapacak vakti yok. Bunun için hazır aldığımız salçayı küflendirmeden saklamanın yollarını paylaşalım.

 

  • Salçayı cam kavanoz içine koyun. Almış olduğunuz salça teneke içinde ise mutlaka cam ürün içine boşaltın. Eğer yapabilirseniz daha küçük kavanozlara koyun daha kısa sürede tüketirsiniz.
  • Kavanoz içinde salça çıkarırken temiz kaşık kullanın, aldığınız salçayı tekrar düzeltin ve üstüne zeytinyağı dökün. Çünkü zeytinyağı dolapta donar ve salçanız hava almaz hemen bozulmaz. ( bu uygulama ev yapımı saçla içinde geçerlidir )
  • 1 kilo salçayı 1 su bardak bitkisel yağ ile bir kabın içine ekleyin, ve kısık ateşte yakmadan rengi bozulmadan karıştırarak kaynatın. Kaynadıktan sonra içine turşuluk tuzu 1 yemek kaşık ekleyin. Soğuduktan sonra temizlenmiş kavanoz içine ekleyin ve dolaba koyun. Renginin biraz koyulaşması sizi korkutmasın.
  • Salçayı fırın tepsi içine koyun, içine biraz bitkisel yağ ekleyip karıştırın düşük ayarda fırına sürün pişirin. Eğer isterseniz 1 yemek kaşık kalın tuz ekleyebilirsiniz. Koyulaştığını gördüyseniz olmuştur demek. Soğuduktan sonra cam kavanoza koyun ve dolaba kaldırın.
  • Salçanıza 1 yemek kaşık tuz ( turşuluk tuzu ) ekleyip karıştırın ve kavanoza koyun.
  • Eğer uzun süre kullanmayacağınız salça var ise katı yağı eritin ve salçanın üstüne dükün ve kapağını iyice kapatın. Böylece hava almayacak ve salçanız bozulmayacaktır.
  • Eğer tenekede aldığınız salçayı çıkarmayacaksanız üstüne hava almaması için düz bir tabak kapatın. Hava almadığı için salçanız bozulmayacak.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...