Penisilin Nedir?

18 Kasım 2021

Penisilin Nedir?

Penisilin en eski antibiyotik olarak bilinir. Laboratuvar çalışmaları sırasında tesadüfen bulunan penisilin tarihte çığır açmıştır. 1928' de Londra' da laboratuvar çalışmaları yapan Alexander Fleming kültürler üzerinde çalışmaktaydı ve güneş görmeyen bir ortamda kültürleri bırakmıştır ve bir zaman sonra tekrar laboratuvara döndüğünde aslında küf mantarı olan penisilinin etrafında bazı bakterilerin üremediğini fark etmiştir. Bu küf mantarının anti bakteriyel özelliği olduğunu keşfeden Fleming, tıp tarihinin en önemli ilaçlarından biri olan penisilinin keşfine ve geliştirilmesine öncülük etmiştir. 1945 yılında Florey ve Chain penisilinin saflaştırılması ve üretime geçirilmesi ve farklı türlerinin elde edilmesini sağlamışlardır. Ayrıca Fleming, Florey ve Chain çalışmalarından dolayı Nobel ödülüne layık görülmüşlerdir.

Penisilinin keşfedilmesiyle dünya üzerinde milyonlarca insanın hayatı kurtarılmış ve pek çok insan da tedavi edilmiştir. Günümüzde de bakteri kaynaklı gelişen hastalıkların tedavisinde çokça kullanılan penisilin dikkatli kullanılması gereken bir ilaç türüdür. 

Penisilin Ne İçin Kullanılır?

Penisilin kelimesi günlük hayatımızda çok sık duyduğumuz ve kulak aşinası olduğumuz bir kelimedir. Peki penisilin ne için kullanılır sorusunun cevabını biliyor muyuz? Penisilin antibiyotik ajanı olduğu için enfeksiyon bazlı hastalıklarda kullanılan bir ilaçtır diyebiliriz. Hangi hastalıklar derseniz şu şekilde örneklendirebilir; 

  • Zatürre
  • Akciğer enfeksiyonları
  • Kulak iltihaplanması
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  • Kemik ve eklem iltihaplanmaları
  • Cilt enfeksiyonları

Romatizmal kalp hastalıkları, nefrit türü böbrek hastalıklarına karşı penisilin kadar etkili bir ilaç bulunmamıştır. Pnömoni, menenjit, tonsilit gibi streptokok grubu bakterilerin yol açtığı hastalıklarda ilk seçilmesi gereken antibiyotik türü penisilin olmalıdır. Penisilin çok önemli bir ilaç olduğu gibi dikkat edilmesi gereken bazı hususları da vardır. Bazı insanlar penisiline karşı hassasiyet barındırırlar. Penisilin alerji yapabilen bir ilaçtır. İlaç alerjisi her türlü ilaç ve doz da gerçekleşebilir. Alerji aslında kişinin bünyesinin ilaca verdiği tepkidir. Alerji ilacın yan etkisi de diyebiliriz ve bu durumu sadece penisiline bağlamak yanlış olur. İlaç alerjisi ağrı kesicilerle ve her türlü ilaçla ortaya çıkabilen bir durumdur. Kişinin alerjen bir bünyesi varsa vitamin kullanımıyla bile alerji geliştirebilir. İlaç veya vitamin kullanırken dozuna ve kullanım şeklinde dikkat edilmesi gerekir. Penisiline karşı alerjinizin olup olmadığını anlayabilmeniz için deri testleri mevcuttur. Deriye enjekte edilerek uygulanan penisilin alerjisi testiyle alerjinizin olup olmadığını anlamak mümkündür. 

Penisilinler iki şekilde bakterilere karşı etki gösterirler, bakterinin hücre duvarı üretimini engelleyerek ve bakterinin kendi kendini yok etme enzimini çalıştırarak. Bu iki şekilde penisilin etkisinin gösterir ve bakterinin kendi kendisini yok etmesini sağlar.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...