Perdeleri Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

18 Ocak 2022

Perdeleri Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perdeler evin en önemli eşyalarından bir tanesidir. Perde seçiminde bir çok farklı noktaya dikkat eden kullanıcıların bu seçimi yaparken dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biriside perdenin kolay bir şekilde temizlenip temizlenmediğidir. Kolay bir şekilde temizliği yapılamayan perdeler genellikle kullanıcılarını en fazla yoran ve maliyete neden olan eşya tiplerinden olmaktadır. Peki bu kadar önemli perdeleri yıkarken nelere dikkat edilmelidir? Bu sorunun cevabı aslında perdenin cinsine ve kalitesine bağlı bir şekilde değişmekle birlikte genel olarak perdelerin yıkanması esnasında dikkat edilmesi gereken bazı genel noktalar bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir,

  • Perdeler cinsine bağlı olarak farklı sıcaklıklarda yıkanabilmekle birlikte en çok tercih edilen ve önerilen perde yıkama sıcaklığı 30 veya 40 derece olmaktadır. Mümkün olan en düşük sıcaklıkta perdelerinizi yıkamanız perdelerinizin buruşmadan ve yıpranmadan temizlenmesine yardımcı olacaktır.
  • Perdeler düşük sıcaklıklarda yıkanması gerektiğinden perdelerinizi çok fazla kirlenmeden belli periyotlarda yıkama işlemine maruz bırakmalısınız. Çok uzun süre temizlenmeyen perdeler kiri içine hapsedeceğinden düşük sıcaklıklarda temizlenmesi zorlaşacaktır.
  • Perdelerinizi kornişlerinden çıkardıktan sonra katlayarak ve düzgün bir şekilde makineye atmalısınız. Büzüştürülerek atılan perdelerde yıkama esnasında daha fazla kırışıklık olacaktır.
  • Perde yıkama işlemi esnasında çok fazla deterjan kullanmamak gerekmektedir. Çünkü fazla kullanılan deterjan sıkma işlemine maruz bırakılmayan perdelerinizden arınmayacak bu da onların yıpranmasına ve buruşmasına sebep olacaktır.
  • Piyasada satılan perde için özel üretilmiş deterjanları tercih edebileceğiniz gibi beyazlar için üretilmiş olan deterjan markalarını da rahatlıkla tercih edebilirsiniz.
  • Perde yıkarken çok fazla yumuşatıcı kullanmanız gerekmez. Hatta bir çok perde üreticisi hiç yumuşatıcı kullanmadan perde yıkanmanın daha iyi sonuçlar verdiğini belirtmektedir. Bunun sebebi ise fazla kullanılan yumuşatıcının perdelerin renginde zamanla solma veya grileşme yapabileceğindendir.
  • Perdeler düşük devirde sıkılmalı hatta çeşidine göre mümkün se hiç sıkma yapılmamalıdır. Sıkılmadan yıkanan perdeler çıktığı gibi duşakabin gibi yüksek ve temiz bir zeminde beş veya on dakika ilk suyu sarkıncaya kadar bekletilmeli sonra direkt cama asılmalıdır. Kuruma işlemi camda kendi yerinde yapılması gereken perdeler bu adımlar izlendiği takdirde yıpranmadan ve kırışmadan uzun süreler boyunca kullanılabilecektir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...