Pi sayısının sonu var mıdır?

4 Mart 2022

Pi sayısının sonu var mıdır?

 Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan pi sayısı, bugün bile tüm matematikçiler tarafından kabul edilen ve herkes tarafından bilinen bir sayısal terimdir. Peki bu pi sayısı nedir? Pi sayısının sonu var mıdır? Kaç basamaklıdır? Adını bildiğimiz ama kendisini çok az tanıdığımız bu pi sayısını yakından inceleyelim.

Pi Sayısı Nedir?

Pi sayısı; kabul edilmiş bir matematik sabiti olarak geçiyor ve formül olarak bulunurken, bir dairenin çevresini, o dairenin çapına oranladığımız zaman pi sayısını bulabiliyoruz. Yunanca çevre anlamına gelen “περίμετρον” sözcüğünün baş harfi olan  π ile gösterilir. Pi sayısı irrasyonel bir sayıdır. Ondalık bir tam sayı olarak bitmez ve Arşimet sabiti ya da Ludolph sayısı olarak da isimlendirilir.

Pi Sayısı Kaçtır ve Kaç Basamaklıdır?

 Boyutu ne olursa olsun, bir dairenin çevresini aynı dairenin çapına böldüğümüzde yaklaşık olarak 3,14 değerini elde etmiş oluruz. İşte bulduğumuz bu değer pi sayısıdır. Yaklaşık olarak bu değeri buluruz çünkü pi sayısının epey bir basamağı vardır. Yapılan araştırmalar son olarak pi sayısının 31,4 trilyon basamağı olduğunu tespit ediyor. Bilgisayarlar bile bu aşamada zorlanıyor. Google çalışanı lwao tarafından bu basamak sayısı 2019 yılında hesaplanıyor ve lwao şu an için rekoru hala elinde bulunduruyor.

Sonu Var Mıdır?

  İnsanlar binlerce yıldır bu sayının değerini hesaplamaya çalışmışlardır ve günümüzde bile hala tam değerini hesaplamak için geliştirilmekte olan yapay zeka sistemleri bile mevcut. Pi sayısı matematikte sihirli bir sabit olarak görülüyor. Akıl almayacak büyüklükte olan bir dairenin de, küçük bir bozuk paranın da çevresini, çapına böldüğümüz zaman ortaya aynı oran çıkıyor. Sihirli olarak görülen bu sayı binlerce yıldır bir çok işlemde kullanılmaya devam ediyor. Peki bu sihirli sayının bir sonu var mıdır? Matematikçi Johann Lambert pi'nin irrasyonel olduğunu kanıtladığında, aynı zamanda sonsuz olduğu gerçeği ortaya çıktı. Bunun nedeni, tüm irrasyonel sayıların sonsuz olmasıdır. Pi, bir dizi aşkın sayıya aittir. Yani herhangi bir sayının tam kökü değildir, yani herhangi bir derecedeki cebirsel bir sayı değildir, bu da pi sayısını irrasyonel hale getirir. Dolayısıyla, otomatik olarak pi sayısı irrasyonel olur. Pi'nin sonsuz ifadesini sonsuz değeriyle karıştırmayın. Pi sonlu, ifadesi sonsuzdur. Pi, 3 ile 4 arasında sonlu bir değere sahiptir, kesin olarak 3,1 den fazla, 3,15 den az bir değeri vardır. Bu nedenle, pi gerçek bir sayıdır, ancak mantıksız olduğu için ondalık temsili sonsuzdur, bu yüzden ona sonsuz diyoruz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...