Piri Reis

22 Aralık 2021

Piri Reis

Piri Reis, tarihi dizilerin ardı ardına yayımlanması ile gündeme yeniden geldi. Özellikle TRT ekranlarında tarihi dizilerin yayımlanması ile insanlar önemli denizcilerimizi araştırmaya başladılar. 

Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı dizinde yer alan bir karakter olan Piri Reis, Osmanlı’da Kanuni Sultan Süleyman zamanında görev yapmış çok büyük bir denizcidir. Asıl adı Muhiddin Piri Bey olan Piri Reis, yazdığı kitaplar ve çizdiği haritalar ile Türk Denizcilik tarihinde unutulmaz başarılara imza atan bir denizcimizdir.

Piri Reis Kimdir?

1470 yılında Karamanlı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Asıl tam adı Ahmet Muhiddin Piri’dir. Amerika daha keşfedilmeden evvel çizdiği dünya haritasında Amerika’yı göstermesi ve en meşhur kitabı Kitab-ı Bahriye denizcilik üzerine yazdığı kitapla meşhurdur. Hayatı deniz seferleri üzerinde geçen Piri Reis maalesef acı bir son ile hayata veda etmiştir. 1554 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından çıkartılan ferman ile Kahire eyaletinde boynundan vurularak idam edilmiştir. 

Piri Reis hayatı hakkında bilinen şeyler; 1470 yılında Karaman'da dünyaya gelmiştir. Osmanlı sultanlarından II. Mehmet yani bilinen adı ile Fatih Sultan Mehmet'in devrinde padişah fermanı ile Karaman ilinden İstanbul’a göç ettirilen bir ailedir. Aile İstanbul’da çok az kalmış daha sonra Gelibolu’ya gitmiştir. Babasının adı Karamanlı Hacı Mehmet, amcası ise yine Türk coğrafyasında çok ünlü bir denizci olan Kemal Reis’tir. 

Amcasının yanında denizciliğe merak saran Piri Reis, 1487 ila 1493 yılları arasında Akdeniz’ de korsan ticareti yaptılar. Sicilya’dan başlayarak Korsika, Sardunya ve Fransa kıyılarında bir sürü akına katıldılar. Osmanlı tarihinde anlatılan en şanlı olaylardan biri olan 1486 Endülüs Müslümanlarının yaşadığı zulümden kurtarılmalarına yardımcı oldu. Bu seferde amcası Kemal Reis’in yardımcısı olarak çalıştı. Venedik seferine çıkmaya hazırlanan II. Bayezid emri üzerine resmi olarak Osmanlı Donanmasına katıldı. 

Denizdeki Başarıları

İlk kez Donanma komutanı yanı savaş kaptanı olması Venedik Seferleri sırasında olmuştur. Buradaki başarılardan sonra İne bahtı, Moton, Koron, Navarın, Midilli, Rodos gibi birçok deniz seferinde görev aldı.

Kitab-ı Bahriye adlı denizcilik kitabı ilk deniz kitabı kılavuzu olarak kabul edilmektedir. 

1515 yılında Barbaros Kardeşlerin donanması altında bazı seferlere çıktılar ancak Gelibolu’ya yerleşmesinin ardından ilk dünya haritasını çizmiştir. Şu anda güncel olarak kullanılan haritaya çok az farklar ile benzemektedir. 

Hem Yavuz Sultan Selim hem de Kanuni Sultan Süleyman zamanında yapmış olduğu başarılı seferler ile padişah övgüsünü kazanan çok önemli bir denizcidir. 1533’de Barbaros Hayreddin Paşa kaptan-ı derya olmuştur. 

Piri Reis’i de Derya Sancak Beyi olarak atanmıştır. Osmanlı donanmasındaki son görevi ne yazık ki idamına da sebebiyet veren Mısır Kaptanlığıdır. Piri Reis ölümüne ilişkin birçok şüphe vardır. Emrindeki leventlerin iftirasına denk geldiği yönünde çeşitli haberlerde vardır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

İSVİÇRE MEDENİ KANUNU NEDİR? TÜRKİYE'DE NE ZAMAN UYGULANDI? 

30 Ağustos 2022

İsviçre Medeni Kanunu, 1907 yılında hukuk profesörü Eugen Huber tarafından hazırlanmıştır...

OLAĞAN ÜSTÜ HAL NEDİR?

30 Ağustos 2022

Olağanüstü hal veya kısa adı ile OHAL, olağanüstü durumlarda devletin hukuki açıdan daha r...

Nikola Tesla

13 Ağustos 2022

 Nikola Tesla Kimdir? Nikola Tesla, 1856 Sırbistan doğumlu Amerikalı bir mucittir. Elektrik ...