Plastik Cerrahi Nedir?

17 Şubat 2022

Plastik Cerrahi Nedir?

Plastik cerrahi bilinen estetik cerrahinin bir parçası olsa da rekonstrüktif cerrahi, el cerrahisi, kraniyofasiyal cerrahi, mikrocerrahi ve yanık tedavisi de plastik cerrahinin bir parçasıdır. Rekonstrüktif cerrahi ile birlikte kazanılmış veya doğuştan gelen tüm dokular cilt, cilt altı ve vücut yüzeyindeki kemiği etkiler ve kaybedilen organları onarır. Örneğin, bağlı parmaklar (sendrom), travmatik yanıklar, uzuvlarda çoklu kesi ve kesikler, kronik yaralar, hemanjiyomlar gibi damar kitleleri bu cerrahi uzmanlık alanına dahildir. Plastik/kozmetik cerrahi ise vücudun görünümünü daha da güzelleştirmek ve mükemmelleştirmek için yapılan ameliyatları ve müdahaleleri içerir. Burada öncelikli amaç tıbbi bir sorundan çok güzellik ve estetik kaygıdır.

Plastik cerrahi ise tüm bu alanları kapsayan geniş bir uzmanlık alanıdır. Eğitim süresi boyunca plastik cerrahi konusunda uzmanlaşan kişi aynı zamanda plastik cerrahi (plastik cerrahi) konusunda da eğitim almaktadır. Kozmetik kaygılar bazen kozmetik nedenler dışında hastalıklara ve tıbbi sorunlara da neden olabilir. Örneğin, büyük göğüsleri (gigantomasti) düzeltmek veya aşırı şişman bir vücudu yeniden yapılandırmak için ameliyat gibi tıbbi ve kozmetik sorunlar birlikte ele alınabilir. Bu nedenle, bir organın işlevinin korunması kadar kozmetik düzeltme de çok önemlidir. Örneğin rinoplasti (rinoplasti) sırasında nefes alma sorunlarının rinoplastide birlikte düzeltilmesi gerekir. travma, hastaya bakarken. İsteğe göre kozmetik işlemler de yapılabilmektedir.

PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİNİN BAKTIĞI HASTALIKLAR

  • Doğuştan veya sonradan oluşan malformasyonlar (yarık dudak, yarık damak, doğuştan yapışık parmaklar)
  • Travma ve cerrahi tedavi sonrası yüz kırıkları
  • Deri kanseri ve tedavi cerrahisi
  • El ve elin travma sonrası disfonksiyonu Cerrahi
  • Mikrocerrahi (Doku) transplantasyon, sinir ve kan damarı onarımı)
  • Deri tümörlerini (benler, benler) tedavi etmek için cerrahi
  • Göz kapağı bozukluğu
  • Fonksiyonel deformiteye yol açan yanıklar ve yara izi

 

Yara izleri tedavisi

Genel olarak, yara iyileşmesi herhangi bir sağlıklı insanda iz bırakır. Cerrahi işlemler ayrıca doku hasarına neden olur ve skar oluşumu yaygındır. Benzer şekilde yanıklar da yara izinin ana nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Bu nedenle uzmanlar tarafından uygulanan çukurlu yara izi olan hastalarda ileri teknolojiye göre birçok yöntem uygulanmaktadır.

İyileşmeyen yaraların tedavisi
Damar tıkanıklığı, yatak istirahati veya şeker hastalığı (diabetes mellitus) gibi nedenlerle iyileşmeyen yaralar değerlendirilir. Estetik cerrahi prosedürlerin en önemlilerinden biri yara bakımıdır. Bu bağlamda yara oluşumunun önlenmesi, ileri tekniklerle yara bakımı, sürecin izlenmesi ve kontrolü, gerekirse cerrahiye kadar giden adımlar bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

Cilt Kanserleri 
Günümüzde güneşe çok fazla maruz kalma ile ozon tabakasının incelmesi gibi sebepler nedeniyle cilt kanseri vakaları oldukça artmıştır. Cilt kanserlerinin pek çok farklı türü vardır. Bazı türlerin tedavisi için 3 mm deri alanının çıkarılması yeterli iken, bazı türler oldukça agresif ve tehlikelidir ve daha geniş alanların çıkarılması gereklidir. Bu konuda bireylerin dikkat etmesi gereken temel konu vücudunu izlemesi ve benleri takip etmesidir. Özellikle hızla büyüyen, renk ve form değiştiren, kaşınan ya da yara olan bir ben varsa plastik cerrahi birimine derhal başvurulması gerekir. Yerinde küçük bir ameliyatla ben çıkarılabilir ve patolojik inceleme yapılabilir. Bu sayede tedavi planlaması daha hassas yapılabilir.

Yüz Kemiklerinde Oluşmuş Kırıklar
Çeşitli yaralanmalar veya kazalar sonucunda yüzdeki burun, elmacık kemikleri veya çene kemiğinde kırık olması mümkündür. Bu kırıkların cerrahi onarımı sırasında titanyum plak ve vidalar kullanılmaktadır. Yüz kemiği onarımı sadece estetik açıdan değil, fonksiyonel açıdan da önemlidir.

Baş Boyun Bölgesi Onarımları
Burun, kulaklar ve dudaklar gibi uzuvların bir kısmı veya tamamı kanser, yanık veya kazalardan dolayı kaybedilebilir. Bu gibi durumlarda bazı cerrahi tekniklerle primere yakın sonuçlar alınabilir. 

Genital Organlarda Şekil Bozuklukları 
Genital organların bazı doğumsal bozuklukları da plastik cerrahi ile düzeltilebilir. "Profaz stenozu" olarak bilinen "hipospadias", erkek bebeklerde penis başından değil arka bölgede bulunan idrar açıklığı olarak tanımlanan, yaygın olarak görülen bir durumdur. Öte yandan kız bebeklerin farklı nedenlerle vajinası olmayabilir. Bu ve benzeri durumlarda plastik cerrahi en uygun tedaviyi önerir.
Mikrocerrahi Girişimleri 
Mikrocerrahi, dokuları vücudun bir bölgesinden kan damarları ve sinirleriyle birlikte gerektiğinde başka bir bölgeye taşımak için kullanılır. Örneğin, çenesi tamamen alınan biri için tibiadan çene oluşturulabilir veya yemek borusu alınan biri için yemek borusu bağırsaktan oluşturulabilir. Bu teknikle hasarlı damarlar ve sinirler onarılır.
Meme Rekonstrüksiyonu
Günümüzde meme kanseri tedavisi gören birçok kadının memesinin bir kısmı veya tamamı alınabilmektedir. Bir onkoloğun onayı ile plastik cerrahi memenin yeniden yapılandırılmasına yardımcı olabilir. Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı kanser ameliyatı ile aynı anda yapılabileceği gibi tüm tedaviler tamamlandıktan sonra da yapılabilir. Tedavide hastanın kendi dokusu veya meme protezi kullanılır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...