Plastik Poşetlerin Doğamızda Bıraktığı İzleri Biliyor Musunuz?

24 Temmuz 2021

Plastik Poşetlerin Doğaya Zararları

Doğaya olumsuz etkilerini saymakla bitiremeyeceğimiz bir tehlike olan plastik poşetler, tüketim miktarı olarak hala üst sıralarda yer alıyor. Dünyamıza bir plastik poşetten ne olabilir ki? diyerek yüzyıllardır doğayı mahvediyoruz hem insanların hayatını hem hayvanların hayatını hem de daha birçok yaşamsal unsuru etkileyen plastik poşetlerin çevreye etkilerini inceleyelim:

 

  1. Plastik poşetlerin denizde çözülmeleri 400 yıl sürerken, karada çözünmeleri ise 800 yıl alıyor. Geri dönüştürme işlemi ise zor olduğu için çoğu zaman tercih edilmiyor. Bunun yerine doğaya çöp olarak bırakılıyor. Yüzyıllar sonucu çözünen plastik suya ve toprağa karışarak hem tarım alanlarında yetişen ürünlerin genetiğini bozuyor hem de içme sularına karışarak vücudumuza tehlikeli kimyasallar olarak etki ediyor. Hepsi bu kadar mı? Hayır, değil.  Plastik poşetler içerinde bulunan kimyasallar, poşet içerisinde bulunan yiyeceklerle tepkimeye girerek insanlarda kansere yakalanma oranını arttırıyor.
  2. Plastiğin başka bir zararı ise küresel ısınmaya katkıda bulunmasıdır. Çünkü plastik, termoplastik adı verilen petrol türevi polietilen maddeden üretilmektedir. Plastik üretmek karbon kirliliğine sebep olur. Manoa'da bulunan Hawaii Üniversitesi'nden araştırmacı ve gözlemci Sarah-Jeanne Royer, plastiklerin güneşin ışınına maruz kaldığında etilen ve metan gibi sera gazlarını saldığını gözlemlemiştir. Her iki gaz da küresel ısınmaya katkıda bulunur.

     

     

  3. Her yıl ülkemizde gerçekleşen ve ciddi anlamlarda kayıplara neden olan orman yangınlarının sebeplerinden birisi de plastik poşetler. Özellikle çevreye atılan şeffaf plastik poşetler özellikle sıcak havalarda ısıyı emiyor ve orman yangınlarını tetikliyor.
  4. Her yıl en az 8 milyon ton plastiğin okyanuslara atıldığı tahmin ediliyor. Doğaya bırakılan plastik poşetlerin denizlere ve okyanuslara karışmasıyla birlikte deniz içerinde yaşayan özellikle Yunus, Fok, Balina, Caretta Caretta gibi canlılar plastik poşetleri besin zannederek yutuyorlar. Maalesef ki bu onların sindirim sistemlerini bozarak ölmelerine sebep oluyor. Hatta bazen de boyunlarına ve başlarına dolaşarak boğulmalarına sebebiyet veriyor.

 

 

 

Peki Bunu Önlemek için Ne Yapmalıyız?

Ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Sıfır Atık projesi ile plastik poşetlerin ücretli hale gelmesi, kısa süre içinde plastik poşet kullanımını büyük oranda azalttı. Her ne kadar ücretlendirme yapılmış olsa da hala her baktığımız yerde plastikleri özellikle de plastik poşetleri görüyoruz. Siz de alışverişlerinizde plastik poşet yerine bez çantalar, fileler ve pazar çantaları kullanarak doğaya olan zararlı etkileri azaltabilirsiniz. Mutlaka poşet kullanmanız gerekiyor ise doğada çözünen doğal poşetleri, çantaları hatta streç filmleri kullanabilirsiniz. Sadece plastik poşeti değil plastiği hayatınızdan çıkarabilmek için adımlar atabilirsiniz. Unutmayın ki, biz doğanın sahibi değil sadece bir parçasıyız.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...