Prostat Kanseri

24 Eylül 2021

Prostat kanseri erkek bireylerde görülen bir kanser türüdür. Bu noktada prostatı oluşturan hücrelerden bazılarının normalden farklı bir düzeyde seyir göstermesi ile birlikte tümöre ilişkin hücrelerin meydana gelmesine neden olur.  Yapılan istatistik sonuçlarına göre en fazla ölüm ile sonuçlanan ikinci kanser türü olan prostat kanseri özellikle 65 yaş üstü erkek hastalarda görülür. Prostat kanseri, yaş ve aile faktörüne bağlı olarak ön plana çıkmaktadır. Yaş belirtilen sınırlamanın üzerinde ve aile yapısında ise daha önceden görülen bir hastalık türü ise risk daha fazladır.

Prostat Kanseri Belirtileri Nasıldır?

Prostat kanseri belirtisi ilk aşamada beklendiği düzeyde herhangi bir belirti vermemektedir. Bu belirtiler ilerleyen zamanlarda meydana gelmektedir. Bunun için önerilen kısım ise bireylerin sürekli olarak prostat tanı testlerini düzenli bir şekilde yapmasıdır. Bu bağlamda prostat kanseri belirtileri kişiden kişiye değişmekte olup en sık görülen belirtileri ise şöyledir:

 • Sık sık idrara çıkma
 • İdrar yapmada güçlük çekmek
 • Ereksiyon problemleri
 • İdrarda kana rastlamak
 • İstemsiz bir şekilde kilo kaybı yaşamak
 • Ejakülasyon sırasında görülen ağrılar
 • Bel ve bacak bölgesinde hissedilen ağrılar

Bu belirtiler ile karşılaşıldığı takdirde derhal tıbbi bir yardım alınmalıdır. Genel anlamda tedavi yöntemi olarak tercih edilen yöntemler: kemoterapi, hormonal tedavi ve diğer bir yöntem aynı zamanda en çok kullanılan yöntem olan cerrahi yöntemidir. Bu noktada önerilen kısım prostatın tamamen çıkarılması yönündedir. Bu cerrahi işlem ise açık ya da kapalı ameliyat şeklinde yapılmaktadır.

Prostata Ne İyi Gelir?

Prostat kanseri oluşumunu önlemek amacıyla bazı besin türlerinin tüketilmesinin iyi geldiği bilinmektedir. E vitamini ve çinko içeren gıdaların prostata iyi geldiği gözlemlenmektedir. Bunun haricinde düzenli ve sağlıklı beslenme ile spor gibi aktivitelerin yapılması prostatı önleyici niteliktedir. Önleyici besinler arasında ise şu besinler önerilebilir:

 • Sarımsak, yumurta ve deniz mahsulleri
 • Fındık, süt ve baklagiller
 • Domates, kuşburnu vb. gibi meyve ve sebze ürünleri
 • Tam tahıllar
 • Brokoli, fasulye ve mercimek gibi yiyeceklerin de etki ettiği görülmektedir.

Çoğu hastalığa ve insan bedenine iyi gelindiği bilinen yeşil çay da prostata iyi gelmektedir. Yeşil çay tüketerek de koruyuculuğu artırma yönünde ilerleyebilirsiniz. Baklagillerin tüketilmesi de hormonal yapıyı düzenleyerek koruyuculuk işlemini gerçekleştirmektedir.

Prostat Kanseri Evreleri

Her kanser türü gibi bu kanserin de evreleri vardır. Evre1, evre2, evre3 ve evre4 şeklindedir. Bu bağlamda en son aşama olan evre4 aşaması prostatın yayılması ile oluşan en son aşamadır. Bu evrelere geçmeden önce tanın ilk aşamada saptanması hastanın kanser tedavisinden olumlu bir sonuç vermesi için en önemli aşamadır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...