Psikolojide en çok kullanılan ilaçlar nelerdir?

22 Mart 2022

Psikolojide en çok kullanılan ilaçlar nelerdir?

Psikoloji, insanların davranış ve zihin durumlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Beden sağlığında olduğu gibi ruh sağlımızda da tüketilen besin, genetik ve çevresel faktörler etkili olmakta. Psikoloji kişilerde ağır ve hafif rahatsızlar olarak gruplandırılabilir. En yaygın görülen psikolojik rahatsızlık depresyondur. Halk arasında en hafif olan rahatsızlık olarak gözükse de tedavi edilmediğinde ciddi sonuçlar doğurabilmekte. Bu yüzden psikoloji biliminde destek almak son derece önemlidir. Psikolojik rahatsızlık kimi zaman genetik faktörler sonucu doğmakta fakat çoğunlukla dış etkenlerle birleşerek ortaya çıkmaktadır. Psikoloji insanların hayatını idame ettirmeleri noktalarında önemli bir faktör olduğundan, psikolojik rahatsızlarda kişiler günlük aktivitelerini engelleyen durumlarla karşılaşabilmektedir. Bu yüzden uzman hekimler tarafından günlük hayatın aksamaması için ve kişinin sağlıklı bir psikolojiye sahip olması için ilaçlar verilmekte. Yaygın kullanılan ilaçlar ise antidepresan ilaçlardır. Bir diğer yaygın kullanılan ilaçlar ise, anksiyolitik (kaygı giderici) ilaçlardır. Sakinleştirici olarak bilinen ilaçlar bu gruptandır. Etkileri kullanımıyla başlar, kişide kaygı endişe gibi olumsuz duyguları azaltan sakinlemeye yardımcı ilaçlardır.

Hangi durumlarda antidepresan ilaçlar kullanılmakta?

Psikoloji bazen beynimizdeki dengenin bozulması sonucu doğar dopamin, serotonin gibi kimyasalların yeteri kadar salgılanmaması gibi durumlarda antidepresan verilmekte. Antidepresan ilaçlar, depresyon dışında obsesif, kompulsif anksiyete panik ve sosyal fobi gibi psikolojik rahatsızlıklarda da fayda sağlamakta. Klasik antidepresan ilaçlara moklobemid, mianserin örnek verilebilir.

Antidepresan ilaçlar hakkında yanlış bilinen gerçekler nelerdir?

Antidepresan ilaçlar bir iki kullanımda etkisini göstermezler, düzenli kullanıma tabidirler. Bu yüzden doktora danışılmadan bırakılmaları uygun değildir. Ayrıca halk arasında ilaçların bağımlılık yaptığı gibi yanlış bir düşünce vardır. İlaçlar; dopamin, serotonin gibi vücutta doğal olarak salgılanan, eksikliğinde kişide depresyon durumunu oluşturan, kimyasalların dışarıdan alınmasını sağlamak yerine beyinde bu kimyasalların salgılanmasını sağlayan nöronların tedavisi için kullanılmaktadır. Bu yüzden ilaç alınmadığında, kişi hastalığa geri dönmez. Fakat başlarken olduğu gibi bırakılırken doktor kontörlü şarttır. Aksi takdirde zamansız bırakılması tedaviyi engeller. Kaygı giderici ilaçlar antidepresan ilaçlarının aksine bağımlılık riski bulunan ilaçlardır. Psikolojide bağımlılık riski bulunan tek ilaç grubudur. Fakat yine de uygun görülen doz ve sürede kullanıldığında bağımlılık riski ortadan kaldırılması mümkündür.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...