Radyo Frekansı Nedir?

5 Mayıs 2022

Radyo Frekansı Nedir?

Radyo frekansı, öncelikle frekans bir hareketin belirli bir zaman aralığında tekrar etmesidir. Belirli bir zaman ve hareket ile oluşan frekansın ölçülmesinde kullanılan birçok yöntem vardır. Frekansı ölçmek için eşit zaman aralıklarında düzenli tekrarlanan hareketler ele alınır yani frekans ölçümü bir hareketin birim zamandaki tekrar sayısı olarak tanımlayabiliriz. Frekans ölçümleri birçok alanda yararlanılmaktadır bunlardan biri de radyo frekanslarıdır. Radyo frekansı elektromanyetik dalgalar olarak tanımlanabilir. Yüksek frekanslı dalgalara radyo frekansı denir. Yüksek frekanslı dalgayı kısaca RF ile de ifade edilebilir. Radyo için kullanılan dalgalarının frekans boyu aralığı ise şu şekildedir 300 gigahertz (GHz)- 30 hertz (Hz) arasında yer almaktadır. Radyo frekansı geniş bir kullanım alanında karşımıza çıkmaktadır. Hayatımızın birçok yerinde kullandığımız radyo frekansı, bir kullanım şekli ise insanların birbirleriyle iletişim kurması için kullanılmasıdır. Radyonun genel çalışma prensibi ise bir alıcının ve vericinin olmasıdır. Bu sistemi anten görevi üstlenen demir çubuk, üzerine iletken bir tel kullanarak ve telin iki ucunu elektrik verilerek (örn: pil kullanarak) bu elektrik kesilmek istenilirse radyo dalgası oluşmaktadır. Elektriğin kuvveti elektriğin ulaşabileceği kapsama alanını, elektriğin kesilmesi işleminin oranı da frekansını belirlemektedir. Radyonun yayın yapabilmesi için güç kaynağının yani elektriğinin sürekli kesilip açılması gerekmektedir. Günümüz teknolojisinde ise bu işlem otomatik olarak gerçekleşmektedir.

 İlk radyo 1895 yılında Marconi tarafından icat edildi. 1901 yılında Mors alfabesini kullanarak Atlas Okyanusu’nun ötesine mesaj iletebildi. Lee de Forest’ın icat ettiği boşluk tüpü adını verdiği icadı ile radyoların sesi daha kaliteli ve kesintisiz olarak yayınlanabildi.  Edwin H. İlk kez yayınladığı telsiz mesajını 1918 senesinde Avustralya’ya ulaştırmıştır. 1918 senesinden önce mors alfabesi kullanılarak sinyal iletilebilirken 1915 yılında konuşarak iletişime geçilebilmiştir. Türkiye’de radyo yayınları 1927 yılında  başlanmıştır.
 

Radyo Frekansı Kullanım Alanları

Radyo frekansı, yaygın olarak iletişim kurmakta kullanıldığı bilinse de birçok alanda faydalanılmaktadır. Bunlardan biri ise sağlık sektörüdür. Sağlık sektöründe ısı tedavisi olarak faydalanılmaktadır. Cildimizde en yaygın kullanım şekli derinin gergin bir şekilde durmasını sağlayan kolajen liflerde yenilenme oluşmasıdır. Radyo frekansı kullanıldığında deri katmanlarında ısı oluşur. Ciltte  kolajen lifler ısının etkisiyle ile kasılır, yaraların iyileşmesi ve dolayısıyla kollajen liflerde yenilenme başlamaktadır. Cilt sıkılaşmasında ve cildin gerginleşmesinde artış olur. Cilt yüzeyi düzgünleşmesine yardımcı olur. Bununla birlikte bağ dokusunda kan akışı ve dolaşımda düzelmesi sonucunda cilt yenilenir ve sıkılaşır. Akne, sivilce izleri cilt çatlakları gibi sağlık problemleri tedavisi için kullanıldığı gibi kronik vücut ağrıları, bölgesel zayıflama ve böbrek taşı  gibi hastalıkların tedavisinde de faydalanılmaktadır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...