Radyoterapi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

28 Ağustos 2021

Radyoterapi uygulanan hastalıklar genellikle kanserli hastalıklar başlığı altında toplanmaktadır. Diğer bir adıyla ışın tedavisi olarak neredeyse tüm kanser hastalıklarının birincil tedavisinde doğrudan olarak kullanılmaktadır. Özellikle lenfoma halk dilinde lenf kanseri ya da baş- boyun kanseri gibi kanser türlerinde kullanılan ışın tedavisi, birincil kanser tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Buna göre meme kanseri, kan kanseri, kemik kanseri, akciğer ve bağırsak kanserleri, gırtlak ve ses telleri kanseri, prostat, beyinde meydana gelen tümörlü yapılar gibi pek çok hastalık için güvenle yıllardır kullanılmaktadır.

 

 

Radyoterapide kullanılan iyonizen ışınların en temek etki noktası, tümör DNA’sını hasara uğratarak ilk seviyede tümör hücrelerinin çoğalmasını engellemeye çalışmaktadır. Genetik bir hasara uğrayan bu hücreler birkaç bölünme sonrasında etkisini yitirir ve ölürler. Işın tedavisi yani radyoterapi toplumda genellikle hastalıkların son aşamasında kullanıldığı sanılsa da aslında tümörlü dokuların ilk evrelerinden itibaren kullanılmaktadır. Hastalar uzman doktorlar tarafından muayene edilir daha sonra hastalıklarının tanı ve teşhisleri belirli testler neticesinde belirlenir ve doktor uygun görürse radyoterapi almasına karar verilir. Ancak her hastaya uygulanan radyoterapi aynı olmamaktadır.

 

 

Hastalıklara Göre Radyoterapi Çeşitleri

Radyoterapi uygulanan hastalıklar ya da hastalık çeşitleri uzman doktor tarafından tanı ve teşhis edildikten sonra hastalığın türü ve aşamasına göre radyoterapi uygulaması yapılır. Genelde 4 ayrı şekilde uygulaması mevcuttur. 

1-Ameliyat öncesi radyoterapi

Neoadjuvant olarak adlandırılan bu yöntemde akciğer ve rektüm tümörleri başta olmak üzere diğer bazı tümör çeşitlerine ameliyat öncesi uygulanan ve tümörün küçülmesini sağlayan bir yöntemdir.

 

 

2-Ameliyat sonrası radyoterapi

Adjuvant adı ile bilinen bu ışın tedavisinde başta meme tümörleri ve benzer diğer tümör tiplerine müdahale edilir. Buradaki amaç ameliyat ile alınamayan, gizlenen ya da tekrar ortaya çıkabilecek tümörlü dokuların tamamen yok edilmesidir. Ameliyat sonrası uygulanmasındaki neden budur. Hastalığın yeniden nüks etmesi önlenir.

3-Tek başına radyoterapi 

Primer olarak bilinen ve ses telleri (larenks) tümörü, prostat kanseri vb. Tarzda olan hastalıkların tedavileri için başvurulan bir yöntemdir. Özelikle ses telleri gibi hastalıkların tedavisi için önerilmektedir.

 

 

4-Şikayetlere yönelik radyoterapi 

Radyoterapi uygulanan hastalıklar içinde yer alan ve Palyatif adı verilen bu yöntemde özellikle beyin veya kemik metastazları durumlara yönelik müdahale yapılır. Hastanın yaşadığı ağrı durumunu en aza indirmek için uygulanmaktadır. Ayrıca metastazların yol açtıkları ağrı, kanama, nefes darlıkları gibi çeşitli ağrı durumlarına da çözüm sunmaktadır. İleri evrelerde bazı hastalıklarda görülen metastaz durumları için uzman doktorlar palyatif adı verilen bu yöntemi tercih etmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...