Rahim Kistine Neden Olan Sebepler

20 Şubat 2021

Kanserojen olmayan rahimin içinde, dışında veya rahimin duvar kısmında gelişen, tümör büyümesinden oluşmaktadır rahim kistleri. Bu kistlerin oluşma şekli, normal olan rahim kas hücrelerinin farklı şekilde yani anormal şekilde büyümesi ile ortaya çıkar. İyi huylu olan rahim kisti tümörü daha zararsızdır.

Daha çok 30 ve 40 yaşlarında kadınlarda olan ve küçük olarak başlayan rahim kistleri, büyük sorun yaşatmadan oluşmaktadır. Bu hastalık çok yaygın bir hastalık diyebiliriz. Bu hastalığı farkında olmayan bir çok kadın dahi var.

Rahimde Kist Nasıl Oluşur?

Bu rahatsızlığın neden olduğu hala doktorlar tarafından bilinmemektedir. Ama kadınların hormonlarında yaşadığı değişim sonrasında rahimde kistin büyümesine neden olduğu düşünülüyor. Bu sorun dışında bazı durumlarında rahim kisti oluşmasına neden olmaktadır.

Rahim Kisti Sebepleri

Hormon

En çokta iki hormon olan östrojen ve progesteron hormonlar, menstrual dönemde rahim duvarında gelişmeyi ayarlar. Bu dönem aslında, rahimi gebeliğe hazırlama sürecidir. Bu sebepten kadınların doğurganlık dönemlerinde bu hormonların daha yüksek olması, rahim kistinin olmasına sebep olabilmektedir. Yani östrojen ve progesteron hormonlarında yaşanan artış nedeniyle, kistin büyümesini etkilemekte. Kadınlarda menopoz dönemleri ile beraberinde, bu hormonlarda azalma meydana gelerek, tabi rahimde kist varsa, kistlerde küçülmeler ve tamamen bitmeye başlayacaktır. Yani rahim kisti 30 ve 40 yaşlarında başlarken, 50 yaşlarında ise küçülür ve tamamen yok olmaya başlayacaktır.

Etkin Köken Neresi?

Bu hastalıkta etnik köken oldukça etkilidir. Bu nedenle Afrikan- Amerikan da yaşayan kadınların beyaz ırkta olan kadınlara göre 3 kat fazla rahim kistine yakalanmaktadırlar. Ayrıca bu kadınların rahim kisti rahatsızlıkları daha ciddi ve şiddetli olmaktadır.

Genetik Sebepler

Bir kadının ailesinde en yakınlarında yani, anne, kardeş gibilerinde varsa kendisi de bu rahim kisti rahatsızlığını yaşaması büyük olasılıktır. Sebebi ise rahim kisti genlere bağlı olarak değişmektedir.

Menstrual Döngünün Erken Olması

Yani erken yaşta adet olmaya (regl) başlayan kadınların, rahim kisti rahatsızlığı yaşaması oldukça yüksektir. En çokta 10 yaşından önce adet olan kadınların, belli bir yaştan sonra rahim kisti olma durumu daha yüksektir.

Diğer Nedenler

Bazı vücut yardımcı maddelerin dokuları korumak adına mesela, insülin gibi durumlarda rahim kisti durumunu hızlandırabiliyor. Bunun yanı sıra obezite, fazla kilolu olanların da, rahim kisti oluşmasına sebep olmaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...