Rimel Nedir?

7 Mart 2022

Rimel Nedir?

Maskara ya da daha çok bilinen adı ile rimel, kirpiklerimizin daha belirgin bir hale gelmesini sağlayan bir makyaj malzemesidir. Genelde kadınlar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Maskaranın birçok çeşidi bulunmaktadır. Kıl veya silikon fırçalardan oluşan maskaraların görevi kirpikleri önce tek tek ayırma, uzatma, kıvırma ve daha dolgun gösterme olarak söylenebilir. Rimellerin sahip olduğu fırça özelliğine göre kavis verme özelliği bulunmaktadır. 

Rimel Çeşitleri Nelerdir?

Rimellerin suya dayanıklı, normal ya da şeffaf rimel olmak üzere üç farklı türü bulunmaktadır. Suya dayanıklı olarak üretilen maskaraların deniz ya da havuzda kullanıma uygunluğu ile öne çıkmaktadır. Sadece yağ bazlı temizleyici ürünler ile çıkarılan bu tür, kadınlar tarafından en çok beğenilen türdür. Şeffaf rimeller ise rimeller içerisinde en farklı olan türdür. Bu türde kirpiklere herhangi bir renk vermeden sadece kirpikleri ayırma ve kıvırma işlemi bulunmaktadır. Bu tarz rimel türlerini makyaj bazı olarak da kullanabilirsiniz. Normal rimeller ise günlük kullanıma uygun kirpiklere şekil ve renk veren türler arasındadır. 

Rimel Nasıl Kullanılır?

Rimel basit bir yapıya sahip olsa da kullanımı herkes tarafından doğru bir şekilde yapılmamaktadır. Ters kullanım şekilleri yani uygulamaları ile istenen şekil ve dolgunluk verilememektedir. Rimellerin nasıl kullanacağı hakkında bir bilginiz yok ise şimdi rimeller nasıl kullanılır birlikte göz atalım.

  • Rimel sürmek için ilk yapmanız gereken kirpik kıvırıcı kullanmanızdır. Üst kirpiklerinize 30 saniye kadar uygulayabileceğiniz bu işlem sonrası kirpikleriniz hemen kıvrılacaktır.
  • İkinci aşama ise eğer kirpik yapınız oldukça az ise maskara bazı yani şeffaf rimel kullanmalısınız. Kirpiklerinizi daha dolgun bir hale getirecek bu işlem sonrası maskaranızın kalıcılığı da artacaktır.
  • Bu işlem sonrası rimeli uygulamaya başlayabilirsiniz. İlk yapmanız gereken rimelin fırçasını kirpik diplerine oturtmanız ve zikzak hareketler yaparak uygulamaya devam etmenizdir. Rimeli 2 kat uygulamak isterseniz 10-15 saniye kadar bekleyin ardından aynı işlemi yeniden uygulayın.
  • Alt kirpiklerinize ise hafif olacak şekilde darbe hareketleriyle uygulamaya çalışmalısınız. Yoğun bir uygulama yaparsanız kirpikleriniz yapışabilir ve görüntüsü bozulur. Dikkatli olmanızda fayda vardır.

Rimel hem günlük kullanımda hem de özel gün makyajlarında kadınlar için olmazsa olmazdır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...