Rüzgar Çeşitleri Nelerdir?  

2 Nisan 2022

Rüzgar Çeşitleri Nelerdir?  

Yüksek basınç alanlarından alçak basınç noktalarına yatay olarak hareket eden hava kütlelerine rüzgar denir. Ancak bölgeye bağlı olarak birçok farklı rüzgar vardır. Rüzgar hızı, anemometre adı verilen bir aletle ölçülür. Rüzgâr oluşumunun temel nedeni, iki komşu yer arasındaki basınç farkıdır. İki yer arasındaki basınç eşit olduğunda rüzgar durur. Bu yazımızda sizler için rüzgar çeşitleri nelerdir sorusunun cevabını vereceğiz. Basınç farkından dolayı havanın yüksek basınçtan alçak basınca doğru hareketine rüzgar denir. Rüzgar hızını ölçen alete anemometre denir. Birbirine yakın olan iki yer arasında sıcaklık farkı varsa görülen olay rüzgarın başlamasıdır. Rüzgar türleri şunlardır: Alizeler, Batı rüzgarları, Meltemler, fön rüzgarları, tropikal, Bora ve Samyeli rüzgarlardır.  

Rüzgar Türleri  

Üç tür rüzgar vardır. Bunlar sürekli rüzgarlar, periyodik rüzgarlar ve yerel rüzgarlardır. Bu rüzgarların başlıca özellikleri şunlardır:  


Sürekli Rüzgar: Yıl boyunca aynı yönde esen rüzgardır. Başka bir deyişle, yüksek basınç alanlarından alçak basınç alanlarına sürekli hareket eden rüzgardır. Kalıcı rüzgarlar; batı, ticaret ve kutup olmak üzere üç tipi vardır. Sürekli rüzgarların temel özelliği, her zaman aynı yönde esmeleridir. Dünya'nın günlük hareketinde kuzey yarım kürede sağa, güney yarım kürede sola saparlar. Uçtukları bölgelerin iklimini doğrudan etkilerler.  

 Mevsimsel Dönen (Mosonik) Rüzgarlar: Bu rüzgarlar, birbirine bitişik geniş kara parçaları ile okyanusların yıl boyunca farklı oranlarda soğuması ve ısınması nedeniyle basınç alanları arasında meydana gelir. Yaz musonu denizden karaya eser. Okyanustan geldikleri için çok fazla nem taşırlar ve etkili oldukları alanlarda çok fazla yağış bırakırlar. Öte yandan kış musonları karadan geldikleri için kuru ve soğuktur. Bu nedenle  hakim oldukları alana yağış getirmezler. Ancak okyanusu geçerken nemi emdikleri için Güneydoğu Asya'daki adalardaki yağışları azaltırlar.  

Yerel rüzgar: Genel hava sirkülasyonu nedeniyle rüzgarda meydana gelen belirli yerel değişikliklerle oluşur. Öte yandan, bu rüzgarların bazıları yalnızca basınç ve sıcaklıktaki yerel farklılıklarla oluşur. 

Batı  Rüzgarları: 30° enleminde dinamik alçak basınç kuşağından 60° enlemde alçak basınç dinamik kuşağına doğru esen rüzgardır. Dünyanın kendi ekseni etrafındaki hareketi nedeniyle kuzey yarımkürede güneybatıdan ve güney yarımkürede kuzeybatıdan gelen eserler.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...