Sabah Kahvaltıda Yiyebileceğiniz En Kötü 5 Yiyecek Türü

4 Kasım 2020

Sabah kahvaltısı çok önemli. Fakat kahvaltıda yapılan sağlıksız besinler, kendinizi halsiz , kilo almaya ayrıca kronik rahatsızlıkların meydana çıkmasına neden olabiliyor.

Sabahları sağlık yiyecekler ile yapılan kahvaltı size, enerji verir ve daha iyi hissetmenizi sağlayacak protein, lif ve sağlıklı yağlar barındırır.

Kimisi kahvaltı yapmaz, bu durum daha sağlıksız ve tehlikeli olmaktadır.

Kahvaltılık Tahıllar

Kahvaltıda tüketilen gevreklerin çocuklar ve yetişkinler için yararlı ve besleyici olduğu sanılıyor. Asıl olan ise bu tahıllar yüksek dozda işleniyor ve çok az miktarda tahıl bulunuyor.

Sabahları tüketilen gevrekler içerisinde şeker oranı bakımından tatlı ve kurabiyelerde daha fazla şeker içermektedir. Kepekli besinler yada yapay olan vitaminler ve mineraller eklemeniz sağlıklı bir çözüm yapmayacaktır.

Margarinli Tost

Margarinli tostun sağlıksız olmasının 2 önemli nedeni vardır. İlki, bir çok ekmeğin içinde olan un rafine edildiği zaman, sizlere çok az besin ve lif sağlayacaktır. Rafine ise karbonhidrat lif bakımından düşük olması nedeniyle kan şekerinizi çok fazla yükseltebiliyor.

İkincisi ise, diğer yağlara göre margarin içerisinde en sağlıksız yağ olan trans yağlar barındırır. Bu nedenle margarin ile yapılan tost, kan şekerinizin yükselmesine ve daha hızlı acıkmanıza böylece kilo almanıza ve kalp rahatsızlıklarının artmasına neden olur.

Kekler

Bitkisel yağ, rafine un, yumurta ve şeker ile yapılmaktadır. Sağlıklı olan tek şey yumurta. Zaman zaman kek içinde şeker oranı yüksek olur buda daha çok kalori ve kilo almanıza neden olacaktır.

Meyve suyu

Sabahları güne meyve suyu ile başlamanız en kötü seçim olacaktır. Meyve suyu kişide kilo alma, açlık ve kronik rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Şekerin bir yapay tatlandırıcı olduğu düşünürseniz sağlığınızı riske atmış olacaksınız.

Çoğu meyve suları bildiğiniz gibi tam bir meyve suyu değildir. İçerisinde şeker yada fruktozlu mısır şurubu eklenerek tatlandırır. Yüksek olan şeker oranı obezite ve tip 2 diyabet gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

Hamur İşleri

Börek, poğaça bunun gibi benzer hamur işleri normalde de yemek çok yararlı değildir. Özellikle sabahları yemek ise mideye zarar vermektedir. Belli bir süre sonra midenizde yanma olacaktır. Hem çok fazla tüketilen hamur işleri çok çabuk acıktırır. Buda daha hızlı kilo almanıza sebep olur.

Kahvaltıda pratik ve kolay olarak düşünülse de sağlığınız için yararlı değildir.

Unutmayalım!

  • Yapılan kötü kahvaltı sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.
  • Sabah yapılan sağlıksız kahvaltılar daha fazla kilo almanıza neden olabilir.
  • Eğer şeker oranı dikkat edilmez ise şeker hastalığı sürecine girebilirsiniz.
  • Sabahları yapılan sağlıksız beslenme zamanla ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.
  • Daha sağlıklı bir kahvaltı için, işlenmeyen, tüm besinlerden protein, sağlıklı yağ, lif barındıran bir kahvaltı yapmalısınız.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...