Saç Boyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

8 Aralık 2021

Saç Boyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hazır saç boyaları, farklı renk seçenekleri, mevcut teknikler ile saç boyamak artık çok daha kolay! Bilinmesi gereken püf noktaları ve işe yarayacak tüyolar ile siz de saçlarınızı kendiniz boyayabilir, kuaför kalitesinde sonuçlar elde edebilirsiniz. Koyu saç renginden açık renge geçmek ya da perma gibi yeni işlem yapılmış saçlarınızın boya ve bakımı için bir profesyonele danışabilir, saç renginizle ilgili en doğru kararı alabilirsiniz.

Evde Saç Boyamak

Uygulamak istediğiniz saç rengine yakın saç boyasını alarak kutunun içindeki talimatları izleyin. Saç uzunluğuna bağlı olarak birden fazla saç boyası almak gerekli olabilir. Saçınızı boyamadan önce mutlaka talimatlarda ayrıntılarının verildiği şekilde alerji testini uygulayınız. Profesyonel değilseniz, farklı renk tonlarını karıştırarak kullanmamanız tavsiye edilmektedir. Saç boyama işlemi sırasında kıyafetlerinizin kirlenmemesi için önden düğmeli, rahat çıkabilecek eski kıyafetlerinizden birini giymeyi tercih etmelisiniz. Zemin, lavabo gibi boyanın sıçrayabileceği alanları gazete ya da bir örtüyle kapatabilirsiniz. İhtiyacınız olacak bütün malzemeleri tezgaha sıralayın ve saç boyama işlemi sırasında kutunun içerisinden çıkacak eldiveni taktığınızdan emin olun. Saçlarınızı yıkadıktan 24-48 saat süre sonrasında kuruyken boyayın. Boyayı gelişigüzel sürmek yerine, saçlarınızı tutam tutam ayırarak fırça ile boyayı uygulayın. Boyamaya saçların yeniden uzadığı, en fazla renk ve işlem süresine ihtiyaç duyan saç diplerinden başlayın. Saç diplerindeki boyayı talimatlarda belirtilen süre beklettikten sonra saçların geri kalanına da uygulayarak boyanın saça nüfuz etmesini bekleyin. Saçlarınızın arkasına boyanın eşit yayıldığından emin olmak için bir el aynasından yardım alarak banyo aynasından kontrol edin. Alnınıza ya da boynunuza sıçrayan saç boyasını kurumasını beklemeden pamukla silin. Bekleme sırasında saçlarınızı toplamayın, boyanın damlamasını önlemek için bir havlu kullanabilirsiniz. Talimatlarda belirtilen bekleme süresinin sonunda saçlarınızı yıkayın ve durulayın. 

Saç Renginin Kalıcı Olması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saçınızı ister evde kendiniz boyamış, ister kuaförde boyatmış olsanız da saç boyama işleminden sonra renk kalıcığını korumak için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Saçları çok sık ve sıcak suyla yıkamamak saç renginin uzun süre canlılığını korumasını sağlayacaktır. İnce telli saçlarınız varsa ve saçlarınız çabuk yağlanıyorsa kuru şampuan ve bebe pudrasından yararlanabilirsiniz. Saçınızı yıkadıktan sonra havluyla ovalayarak kurutmaya çalışmayın, düşük ısıdaki saç kurutma makinesi ile kurutun. Saç maşası ve saç şekillendirici gibi ürünleri kullanırken ısıya karşı koruyucu krem ya da sprey kullanın. Saç boyama işleminden sonra saçlarınızın bakımını ihmal etmeyin ve zamanı geldiğinde dip boyası uygulayın. Renk koruyucu şampuanlar ve saç kremleri ile evde kendiniz de saç bakımınızı yapabilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...