Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

22 Şubat 2022

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? 

Hem erkeklerde, hem kadınlarda en önemli problemlerden ve en çok şikayet edilen konulardan birisi de saç dökülmesidir. Fakat bu problem erkeklerde, kadınlara kıyasla biraz daha yoğun şekilde görülebiliyor. Saç dökülmesine neden olan birçok faktör var elbette. Beslenme alışkanlığı, genetik faktörler, stres en çok bilinen faktörlerdir. Peki saç dökülmesini önlemek için neler yapılmalı? Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? İşte saç dökülmesini engellemenin yolları... 

1) Saçınıza zarar vermekten kaçının 

Saç dökülmesini engellemenin ilk ve en etkili yolu; saçınıza zarar verebilecek her türlü işlemden kaçınmak. Çok fazla saç boyama, röfle veya perma gibi işlemlerin sık sık yaptırılması, saçların havasız bırakılması, saçları çok sık yıkama, boya veya kimyasal madde kullanımı gibi işlemler saça en çok zarar veren işlemlerdir. Tüm bu işlemleri tamamen ortadan kaldıramıyorsanız, sınırlandırmanız saç dökülmesi problemine karşı etkili bir uygulama olur. 

2) Saçınıza sık sık bakım yapmayın

Saç bakımı; saçların korunması, güçlenmesi ve daha sağlıklı şekilde uzayabilmesi için elbette önemli bir unsur. Fakat saç bakım işleminin sürekli olarak tekrarlanması da saçlara zarar verebilir ve dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle saç bakımını da gerektiği kadar yapmaya özen gösterin. 

3) Beslenmenize dikkat edin ve doğru beslenin

Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden birisi de sağlıksız beslenme alışkanlığıdır. Yani; gerektiği gibi vitamin, mineral, omega 3 ve protein alımı yapmamak saç dökülmesine neden olur. Saç dökülmesi problemine karşı; hem doğru beslenmeli hem de sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz. Örneğin; haftada en az 2 veya 3 gün balık tüketmeli ve omega 3 almalısınız. Bol miktarda sebze ve meyve tüketmek de saç dökülmesi probleminde etkilidir. Ayrıca süt, yumurta, tavuk gibi hem demir hem de protein miktarı açısından zengin gıdalar da saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. 

4) Tıbbi yardım alın

Eğer saç dökülmesi probleminiz; ciddi boyuta ulaşmışsa, hiç vakit kaybetmeden tıbbi yardım almanızda fayda var. Örneğin; saç dökülmesi erkeklerin ki gibi bir durumdaysa, saç derisinde aşırı şekilde kaşıntı, kızarıklık veya pullanma gibi belirtiler varsa en kısa sürede tıbbi yardım alınması daha uygun olur. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...