Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

20 Aralık 2021

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Saç dökülmesi günümüzde hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen can sıkıcı bir problemdir. Saç dökülmesi özellikle erkeklerde daha fazla görülmektedir. Dökülmenin çok fazla olması durumunda erkeklerde kellik meydana gelebilmektedir. Saç dökülmesine neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Dökülmeyi önleyebilmek için ilk olarak buna neden olan faktörün bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda saç dökülmesi önemsenmesi gereken bir problemdir. Önemsenmediği ve önlem alınmadığı takdirde hem kadınlarda hem de erkeklerde kellik oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle günlük 50 telden fazla saç dökülmesi yaşandığında bir doktora giderek gerekli önlemler alınmalıdır. Saç dökülmesini önlemek için hem tıbbi yöntemler hem de günlük hayatta yapılabilecek yöntemler işe yaramaktadır.

Saç Dökülmesine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Saç dökülmesinin hemen hemen herkes yaşamaktadır. Saç dökülmesi bazı kişilerde kısa bir süre devam ederken bazılarında uzun bir süre devam ederek saçların büyük bir kısmının kaybedilmesine neden olmaktadır. Saç dökülmesine neden olan ilk faktör stres olmaktadır. Stres kişilerin sağlıklarını önemli derecede etkileyen bir durumdur. Stresin çok fazla olması durumunda saç dökülmeleri başlamaktadır. Diğer bir faktör ise hormonal düzensizliklerdir. Özellikle kadınlarda görülen bazı hormonal düzensizlikler saç dökülmesine neden olmaktadır. Düzensizlik nedeni ile kadınlarda da erkek tipi saç dökülme görülmektedir. Bazı kullanılan ilaçlar da saç dökülmesine sebep olmaktadır. Aynı zamanda özellikle erkeklerde saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden biri de genetik yatkınlıktır. Ailede kellik ya da açılma gibi durumların fazla olması durumunda kişilerde genetik olarak saç dökülmesi meydana gelmektedir. Aynı zamanda B12 ve B3 vitaminlerinin eksik olması da saç dökülmesine neden olmaktadır. Vücutta gerekli vitaminlerin olmaması saç dökülmesine neden olan faktörlerden biridir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenebilir?

Saç dökülmesi ilerlemesi durumunda kişiler için oldukça olumsuz bir problemdir. Günlük az miktarda olan saç dökülmeleri için evde yapılacak bazı çözümler ile problem azaltılabilir. Fakat büyük oranda saç dökülmesi için bir doktora gitmek gerekli olmaktadır. Doktor ilk olarak saç dökülmesine neden olan faktörü bularak ona göre bir tedavi yöntemine karar vermektedir. Stresten kaynaklı dökülmeler için stresi azaltacak aktiviteler yapılması tavsiye edilmektedir. Vitamin eksikliğinden dolayı yaşanan saç dökülmelerinde ise eksik olan vitaminler takviye olarak alınabilmektedir. Hormonal düzensizlikler nedeni ile görülen saç dökülmesinde ise ilk olarak hormonal düzensizliklerin giderilmesi gerekmektedir. Daha sonra saç dökülmesi için bir tedavi uygulanır. Saç dökülmesi için tedaviye dökülmeye neden olan faktör etkili olmaktadır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...