Saçtaki Kepek Ve Kabuklanmadan Kurtaracak Öneriler

14 Aralık 2021

Saçtaki Kepek Ve Kabuklanmadan Kurtaracak Öneriler

Saçtaki kepek ve kabuklanma sorunu için öneriler birçok kişide görülebilen bir cilt problemidir. Saç diplerde soyularak düşen kabukların saç köklerine zarar vermesinin yanı sıra saç derisinde yaralarında oluşmasına neden olabilir. Kabuklanma sorunun oluşma nedenleri arasında saç derinin yeterince hava almaması ve psikolojik nedenler, egzama, saç kıran gibi hastalıklar da sebebiyet verebilir. Kepeklenme ise seboreik dermatit denen saçta kullanılan kimyasal maddelere karşı hassasiyet ve ya kafatasında oluşan mantar türlerin gelişmesi kepeğin oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu sorunlar ciddi hastalıklara yol açmadan doğal yöntemlerle kurtulmak mümkün olabilir. İşte saçta kepek ve kabuklanma sorununu için öneriler ve ortadan kaldırabilecek doğal yöntemler:

Çay ağacı yağı

Anti-bakteriyel ve anti- inflamatuar özellikleri olması kepeklenme sorununu hafifletmesini sağlamaktadır. Kepeğe sebep olan mantar türlerine karşı etkili bir çözümdür.

Hindistan cevizi yağı 

Sağlık açısından oldukça etkili olan Hindistan cevizi yağı kepek tedavisinde ve kabuklanmada etkili sonuçlar vermektedir. Cildin nemlendirme özelliği ile kabuklanma ve kepek oluşumunu önler. Düzenli bir şekilde kullanılan Hindistan cevizi yağı olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Alovera uygulayın

Alovera kozmetik alanlarda oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Cilde sürülen aloveranın sedef hastalarına, uçuğun tedavisinde ve mantar üremesini önleyebileceği birçok hastalığa çözüm olmaktadır.

Elma sirkesi

Saç derisindeki ph seviyesini dengelemesinin yanı sıra saç derisinde oluşan birçok problemlere çözüm olmaktadır. Ayrıca,  kafatası üzerinde bulunan ölü hücrelerin dökülmesine de neden olabilir.  Islak saçlarınıza masaj yaparak uygulayan daha sonra durulayın. 

Zeytinyağı 

Saçta kepek ve kabuklanma sorunu için öneriler arasında yer alan zeytinyağı nemlendirici özelliği ile saç derisindeki kabuklanma ve kepek problemini ortadan kaldırır

Kabartma tozu

Kabuklanma, kaşıntı ve pullanma gibi sorunlara etkili olmaktadır. Islak saçınıza uygulayarak bir- iki dakika masaj yaparak yıkamaya başlayabilirsiniz.

Aspirin 

Birçok kepek önleyici şampuanında bulunan aspirin salisilik asit özelliği ile cildin kepeklenme ve kabuklanma sorununda etkili bir çözümdür. Ezerek toz haline getirildikten sonra şampuanınıza ekleyerek uygulayabilirsiniz.

 

Saçta kepek ve kabuklanma nedenleri ve öneriler nelerdir?

Saçlarda oluşan kabuk ve kepeklenmenin çok fazla nedeni olabilmektedir. Bunlar hastalık, kimyasal ürüne hassasiyet, saçların nemsiz olması, çok fazla sıcak suyla yıkanması, yeteri kadar hijyen sağlanmaması, stres ve protein eksikliği gibi nedenlerden olabilir. Saçta kepek ve kabuklanma sorunu için öneriler arasında özellikle stresten uzak durulması gerektiğini vurgulanmaktadır. Çünkü stres kişilerde kepek, kabuklanma ve daha ciddi sorunlara yol açabilir. Ayrıca az miktarda tüketilen probiyotik sorununda saçta kabuklanma ve kepek oluşumuna neden olabilir. Bunun için probiyotik takviyeleri ve ya turşu gibi mayalı gıdaları tüketerek eksikliğini giderebilirsiniz. Omega- 3 yağ asitlerin eksikliği de saçta kepeklenme ve kabuklanmaya neden olabilir. Bunun için de balık yağı takvimlerini ve keten tohumu ve chia thomu ve ceviz tüketimi önerilmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...