Sağlığa En Çok Zarar Veren Meslekler ve Sebepleri

7 Şubat 2022

Sağlığa En Çok Zarar Veren Meslekler ve Sebepleri

Bazı meslek grupları iş yapış koşullarından yada kullanılan hammaddelerin uzun süreler boyunca solunmasından kaynaklı olarak sağlığa zarar verebilmektedir. Bu meslek gruplarının sağlığa zararlı olmasında pek çok faktör etkili olabilmektedir. Sağlığa en çok zarar veren meslekler ele alınmadan önce bu mesleklerin neden rahatsızlığa sebep verdiği konularına değinmek gerekirse bu sebepler aşağıda ki gibi olabilmektedir;

  • Üretimde kullanılan hammaddelere bağlı olarak atık maddelere maruz kalabilme riski,
  • Üretim sürecine bağlı olarak yanma ve kesik gibi risklere maruz kalabilme riski,
  • Çalışılan ortamda bulunan radyasyonu soluyarak sağlığa zarar veren meslekler
  • Çalışılan ortamın enfeksiyon ve mikroplara karşı açık olması riski,
  • Çalışma ortamının vücutta şekil bozukluklarına yada duruş bozukluklarına zarar verecek nitelikte işler yapmayı gerektirmesi;

Bu yada buna benzer yan etkileri olabilen meslek grupları çok fazla olmakla birlikte en fazla zararı olan meslek grupları ve sebeplerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sağlığa En Çok Zarar Veren Meslekler 

Sağlığa en çok zarar veren meslekler arasında ilk sıralarda maden işçileri yer almaktadır. Hem göçük altında kalma gibi nedenlerle hayati tehlike taşıması, hem de solunum yollarına zararlı kimyasal atıklar solunma olasılığı olduğu için sağlığa en çok zarar veren meslek grupları arasında madencilik üst sıralarda yer almaktadır. Kimyasal proses operatörü olarak çalışan kişiler de çalıştığı yerlerde atık ve kimyasal maddeleri uzun süreler solumak zorunda kaldıklarından risk altındadır. Sağlık sektöründe çalışan nükleer tıp teknisyenleri, ağız ve diş sağlığı hekimliği, radyolog, acil servis sağlık görevlileri, laborant ,cerrahi teknikerlerde hem maruz kaldıkları radyasyon riski hem de enfeksiyonel risk anlamında sağlığa zararlı meslek grupları arasında yer almaktadır. Sağlığa zararlı diğer meslek grupları arasında evsel çöp toplayıcıları, endüstriyel çöp toplayıcıları, buhar kazanı operatör ve çalışanları, atıksu arıtma tesislerinde çalışan kişiler, kabin hostesliği , azot ve kimyasal içerikli fabrikalarda çalışanlar sayılabilmektedir.

Sağlığa en çok zarar veren meslekler fiziksel rahatsızlıklar yanında psikolojik rahatsızlıklara da sebebiyet vermektedir. Bu hastalıklar bazı durumlarda hemen ortaya çıkmamakta yıllar sonra bile ortaya çıkan hastalıklar olabilmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...