Sağlığımız için Temizliğin Önemi

17 Ocak 2022

Sağlığımız için Temizliğin Önemi

Günümüzde salgın hastalıkların yayılması ile birlikte temizliğin sağlığımız açısından önemi bir kez daha açığa çıkmıştır. Kendimizi, yaşadığımız evi ve yaşadığımız çevreyi temiz tutmak sağlığımızı koruyabilmek adına oldukça önemli konulardandır. Temizliğe öncelikle kendi vücudumuzu temiz tutmaktan başlamalıyız. Bunun için öncelikle ellerimizi ve yüzümüzü her sabah uyandığımızda güzelce yıkamaktan başlayabiliriz. Rutin olarak banyo yapmak ve mikropların en çok biriktiği yer olan tırnaklarımızı kısa ve temiz kullanmak temizliğin en önemli kurallarındandır. Mikropların üremesini ve vücudumuza alınımını kolaylaştıran en önemli etmen temiz olmayan ellerden kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde bulaş riskini en fazla arttıran sebeplerden biri olarak özellikle dışarıda bir çok mikroplu yüzey ile temas halinde olan ellerimizi ağzımıza veya gözümüze sürmek yolu ile vücudu mikroplara karşı açmış oluyoruz. Bu nedenle düzenli olarak ellerimizi ve yüzümüzü steril hale getirmek sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Sağlıklı bir yaşamın ilk kuralı kişisel temizlik kurallarına uymak ile başlamaktadır. Bunun için ,

  • El ve tırnaklarımızı düzenli olarak yıkanmalıdır. Tırnaklarımızın bakımı oldukça önemlidir. Bir çok mikrobun yuvası olan bu bölgeler düzenli olarak kesilip temizlenmediği takdirde vücudumuza mikrop alımı kolaylaşmaktadır.
  • Düzenli banyo yapmak vücudumuzu mikroplardan arındıran en önemli temizlik rutinidir. Sık aralıklarla temizlenmeyen vücutlarda dışarıda temas halinde iken biriken toz ve mikroplar deri sağlığımızın bozulmasında çok önemli rol oynamaktadır. Banyo esnasında kullanılan malzemelerin kişiye özel olması bulaş riski olan hastalıkların kişiden kişiye geçmesini engellemektedir.
  • Dişlerimizin sağlığı bir bütün olarak tüm vücudumuz için önemlidir. Diş rahatsızlıkları sadece ağız içimizi değil bazı durumlarda çok farklı organlarımızın da yapısını bozan etmenlerden olmaktadır. Bu nedenle dişlerimize günlük olarak yapılan bakımlar ile dişlerimi temiz tutmamız sağlığımız açısından da oldukça önemlidir.
  • Giysilerimizin temiz olması da sağlığımız için çok önemlidir. Düzenli aralıklar ile değiştirilen giysilerimiz ile hastalık risklerinden korunmamız mümkün olmaktadır. Özelikle iç çamaşırlarımızın her gün değiştirilmesi sağlığımız açısından önemli olmaktadır. Bunun nedeni temiz olmayan iç çamaşırlarının hijyeni bozarak vücut sağlığını olumsuz etkileyebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Tüm bunlar dışında yaşadığımız evin ve elbette yaşadığımız çevrenin de temiz tutulması sağlığımız açısından önemlidir. Hijyenik olmayan koşullarda yaşamak zorunda kalmak zamanla vücudumuzda sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Örneğin düzenli temizliği ve havalandırması yapılmayan yerleşim mekanlarında mikroplar  daha çabuk üreyebilmektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...