Sağlığımızı Korumak İçin En İdeal Spor Hangisidir?

7 Şubat 2022

Sağlığımızı Korumak İçin En İdeal Spor Hangisidir?

 Sağlığımızı korumak için en ideal spor kişinin kilo vermeyi isteyip istememesine bağlı olarak ve vücudunun kaldırabileceği düzeyde çeşitlenmektedir. Spor yapmak, hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı olumlu yönde etkilemektedir. Yapılan sporun sıklığına göre değişmekle birlikte spor, vücut kas kuvvetini artıracaktır. Düzenli spor yapmak yorgunluğu azaltmakta, kalbi güçlendirmekte ve solunum kapasitesini artırmaktadır. Dolayısıyla spor, kişinin yaşam kalitesini doğrudan etkilemektedir. Birçok hastalığa karşı sağlıklı ve güçlü bir bünyeye sahip olmak için spor yapılmalıdır. Bunun yanı sıra hareket halinde olmak mutluluk hormonu olan serotonin artışını sağlamaktadır. Mutlu ve bedeni ile barışık bir insan olmak için sporun önemi büyüktür. 

Yürümek

 Spora ilk başlayan insanlar için nasıl bir program oluşturacakları bir muammadır. Sağlığımızı korumak için en ideal spor kuşkusuz yürümektir. Özellikle hareketsiz bir yaşamı olan ve spora yeni başlayanlar insanlar için yürümek oldukça ideal olacaktır. Kalbi ve bedeni çok yormayacak temiz bir havada yürüyüş her anlamda iyileşmeyi beraberinde getirecektir. Özellikle uzmanlar tarafından her insanın günlük on bin adıma ulaşması tavsiye edilmektedir. Olumlu düşünebilme ve stresin en aza indirilmesi için yürüme, psikologlar tarafından tavsiye edilen bir yöntemdir. Yürümek, kandaki kolestrol seviyesini düzenleyecek, yüksek tansiyonu düşürecek, bağırsakların çalışmasını düzenleyecek ve metabolizmayı hızlandırarak kalıcı kilo verilmesini sağlayacaktır. Hamileler, kronik hastalığa sahip olanlar, yaşlılar ve spora yeni başlayanlar için en ideal spor yürümektir. 

Yoga

 Günümüzde popülerliği gün geçtikçe artan yoga, etkili bir spordur. Özellikle esnekliği ve vücut dayanıklılığını artırmaktadır. Sağlığımızı korumak için en ideal spor tavsiyeleri arasında yoga vazgeçilmezdir. Belli egzersiz hareketleri ve nefes çalışmaları ile stresin en aza indirilmesini sağlayan bir spordur. Yoga, bugün yapılan birçok bilimsel çalışmadan yola çıkılarak söylenebilir ki çoğu hastalığı önlemektedir. Damarlardaki kan dolaşımını düzenlemekte ve kalp damar sistemi için faydalı olmaktadır. Yaş ilerledikçe vücuttaki esneklik azalmaktadır. Hareketsiz bir yaşamda bel, sırt ve bacak ağrıları kaçınılmazdır. Yoga, sağladığı esneklik ile bu ağrıları da gidermektedir. Yoga yapılması da en az maliyetli olan sporlardan birisidir. Kişi, evinde belli hareketleri uygulayarak rahatlıkla düzenli bir şekilde yoga yapabilmektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...