Sağlıklı bir kahvaltı için neler yemeliyiz? 

14 Mart 2022

Sağlıklı bir kahvaltı için neler yemeliyiz? 

 

Kahvaltı günün ilk ve bilinen en önemli öğünüdür. Günlük yaşamda kimileri için kahvaltı vakit yaratılan önemli bir öğünken kimisi içinse vakit kaybı gibi görüldüğünden atlanmaktadır. Oysa sağlıklı şekilde yapılan rutin bir kahvaltı güne dinç başlamaya ve bunun devamında genel sağlığa fayda sağlamaktadır. Türk kültüründe Osmanlı’dan gelen alışkanlıklarla kahvaltı çok büyük bir yere sahiptir, öyle ki kahvaltı sabahın ilk saatlerinde başlayıp geniş ve sohbetli sofralarda öğle sonrasına kadar uzanmaktadır. Bunların haricinde kahvaltının sağlık açısından önemi de kan şekerini dengelediği ve güne kahvaltıyla başlayan insanların gün boyu tokluk hissettikleri için daha az besin tükettiklerini de araştırmalarda görülmektedir.

 

Peki günün en önemli öğünü olarak adlandırılan, günün ilk besinleri alınan kahvaltı öğününde neler yemek gereklidir, sağlıklı bir kahvaltı sofrasından eksik olmaması gerekenler nelerdir? 

 

Kahvaltıda tüketilmesi gereken besinler nelerdir? 

 

Sabahları uyandıktan sonra 1.5 saat içerisinde kahvaltı etmek zihni açıp, zinde tutar. Özellikle gelişme çağındaki çocukların zihinsel ve bedensel gelişimleri için kahvaltı çok önemlidir. Hem bu yaştaki çocuklar hem de yetişkin bireylerin metabolizmalarının daha iyi çalışması, gün içindeki verim ve konsantrasyonlarının en iyi halde olabilmesi için kahvaltıda tüketilmesi gereken besinler şu şekilde kategorilere ayrılabilir; 

Tam tahıllı ekmekler, çok tahıllı ekmekler kahvaltıda ekmek ihtiyacınızı vücudunuzun alması gereken besini en iyi şekilde vererek karşılar. Ekmekler haricinde sıcak veya soğuk tüketebileceğiniz kahvaltılık gevrekler ya da tahılla yapılmış kek, pankek, muffin gibi kahvaltılık hamur işi ürünler de hem lezzetli birer seçenek olurken sağlıkla beslenmenizi sağlayacaktır. Farklı tariflerle hazırlanabilen yulaflar da tam tahıllar arasında iyi bir örnektir.

Tam tahıllardan sonra sağlıklı bir kahvaltı için sofrada bulunması gereken bir diğer besin grubu yağsız proteinler ve az yağlı süt ürünleridir. Yumurta ile yapabileceğiniz sebzeli omletler, bakliyatlar sizi gün içerisinde hem tok tutacak hem de güne lezzetli bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır. Aynı şekilde süt, sade ya da taze meyvelerle hazırlanan yoğurtlar, kefir, peynir çeşitleri gibi doğal seçenekler de sağlıklı bir kahvaltı için tüketilmesi gerekenler arasındadır. Bunlar haricinde meyve ve sebzelerle zenginleştirebileceğiniz kahvaltı sofralarınız sizi hem dinç tutmaya yardımcı olacak, hem de kahvaltıdan en yüksek verimi almanızı sağlayacaktır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

ETLİ KARALAHANA DOLMASI TARİFİ

11 Ekim 2023

Etli karalahana dolması tarifi için malzemeler: 15-20 adet karalahana yaprağı 250 gram k...

HINGEL MANTISI TARİFİ

10 Ekim 2023

Hingel mantısı, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biridir ve özellikle Gaziantep yör...

KURU PATLICAN DOLMASI TARİFİ

8 Ekim 2023

Kuru patlıcan dolması, kış aylarında yapılan ve Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden ...

ET TANTUNİ TARİFİ

7 Ekim 2023

Tabii, size tantuni tarifi verebilirim. İşte gerekli malzemeler ve tarif adımları:Malzemeler...