Din

Sahur Vakti Nedir? Nasıl Oluşur?

30 Ekim 2021

Sahur Vakti Nedir? Nasıl Oluşur?

Tüm İslâm âlemi için mühim olan aylardan biri Ramazan ayıdır. Sahur vakti de bu ay içerisindeki en önemli unsurlardan biridir. Bu ayda İslâm dinine göre, rahmet, bereket ve merhamet yeryüzünde daha çok hissedilir. Bu ayda Müslümanlar daha çok Kur'an-ı Kerim okur ve hatim yapar, daha çok namaz kılar. Daha sabırlı olmaya gayret edilir. Muhtaç olan kimselere daha çok yardımcı olunmaya çalışır. Bu ayın bir diğer ve belirgin özelliği ise, akşam ezanı okunana kadar oruç tutulmasıdır. Akşam ezanı okuduktan sonra ise, kalabalık sofralarda iftar yapılır. Oruçlar hurma, su ve zeytinle açılır. İftar zamanlarında en özel yiyeceklerden biri de bu aya özel hazırlanan pidedir. Oruç tutulmadan bir gece önce ise, gecenin belirli bir zamanında tan yeri ağarıncaya kadar yemekler yenir ve içecekler içilir. İşte bu vakte Sahur vakti denmektedir.

 

 

Sahur Vakti Oluşumu

İlk oruç tutma zamanı İslâmiyet'ten önceki dönemlere Hz. İsa ve Hz. Musa peygamberlerin zamanına kadar dayanmaktadır ancak bu dönemlerde sahur vaktiyle alakalı net bir bilgi bulunmamaktadır. Müslümanlara Ramazan orucunun farz kılınması ise, Hz. Muhammed (sav)'in ve beraberindeki inananların Mekke'den Medine'ye yaptıkları göçün ikinci yılında yine önemli bir ay olan Şaban ayında olmuştur. Hz. Muhammed(sav) oruç ibadetine başlamadan bir gece önce, gecenin belli bir bölümünde kalkarak ( o dönemki ve o bölgeye ait) yiyeceklerden yer ve sonrasında o günkü oruca niyet etmek için, yeterli miktarda su içerdi. Hz. Muhammed (sav) bu konuya büyük önem verir, Müslümanlar ile diğer dinlere mensup kişilerin tuttuğu oruçların en önemli farklarından birinin Sahur vakti olduğunu belirtmiştir. Öyle ki sahur ile alakalı pek çok hadisi şerifi bulunmaktadır. Bu hadisi şeriflerde sahura kalkmak ile '' Allah'ın rahmet, mağfiret, merhamet ve bereketine nail olunacağı'' belirtilmiştir. Müslümanlar Hz. Muhammed (sav)'in bu sünnetinden sonra sahura kalkarak oruç ibadetlerini yerine getirmeye başlamışlardır.

Sahur Vaktinde Yemek Yemenin Sağlık Açısından Önemi

Sahur dini açıdan büyük bir öneme sahip olmakla birlikte, insan sağlığı açısından da çok mühimdir. Çünkü, gün boyu oruç tutulacağından kişi enerji ve metabolik açıdan düşük hissetmeye başlayacak, bunun sonucunda da baş ağrıları, baş dönmeleri, tansiyon sorunları ve böbrek, karaciğer gibi organlarda sorunlar yaşanmasına neden olacaktır. Sahur vaktinde yenilen yemek ise, kahvaltı ve öğle yemeği yerine geçeceğinden besin değerleri açısından iyi bir yemek menüsü bu sorunları ortadan kaldıracaktır. Oruç ibadetinde su tüketimi de olamayacağından, sahur vaktinde yeterli miktarda su içmek, başta böbrekler olmak üzere diğer organlarında normal işleyişlerini sağlamalarında yardımcı olacaktır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜNNETLERİ

1 Mayıs 2023

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) hayatı boyunca uyguladığı davranışlar ve söyleml...

Felak Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Felak Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’i yeni öğrenmeye başlayanlar Felak Suresi ve anlam...

Nas Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Nas Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’in son suresi olan Nas Suresinin Anlamı meraklı okurl...