Salgınlar önceden önlenebilir mi?

19 Nisan 2022

Salgınlar önceden önlenebilir mi?

Covid-19 sebebiyle dünya çapında bir soru akıllarda dolaşmaya başladı. "Salgınlar önceden önlenebilir mi?" Yüzbinlerce kişinin ölümüne sebep olan bir virüs, henüz yayılmadan ve çıkış noktası bulamadan yok edilebilseydi, bugün 2022 yılında dünya nasıl bir halde olurdu? Farklı coğrafyalardan birçok bilim insanı dünyayı etkisi altına alan covid-19 ile birlikte bu alandaki çalışmalarını arttırarak önleyici kalıcı çözümler aramaya başladı. Bir takım bilim insanları bu sorunun çözümü için virüslerin çıkış noktasına değinirken bir takım bilim insanları düzenli bir şekilde aşılama ile kesin çözümün var olabileceğini düşünmektedir.

Salgınlar başlamadan durdurulabilir mi?

Dünyayı sarsan Covid-19 virüsü ile bilim insanları salgına neden olan virüslerin çeşitli kategorilere ayırarak incelemelerde bulunmaya başladı. Virüslerin yayılmaya başlamadan önceki hallerinin tespit edilerek geniş çaplı bir 'izleme' ağı ve altyapı kurulması gerektiğinin gelecek yıllardaki virüs tehdidine karşılık birinci önlem olacağı görüşünde hemfikir oldular. Bu izleme ağına göre öncelikle vahşi doğadaki hayvanlar ve mikroorganizmalar tespit edilecek, bu hayvanlara yakın temas içinde olan insanlar da sık sık kontrollerden geçirilecek. Böylece virüsün insana bulaştığı ilk aşamada tüm dünya alarma geçmesi ve virüsün ortaya çıktığı bölgede hapsedilmesi sağlanması hedeflenmektedir.

Grip, AİDS, hepatit gibi farklı türden hastalıkların çeşitli hayvanlardan insanlara geçtiği tespit edilmiştir. Bu haliyle öncelikle vahşi hayat ile yakında bir hayat paylaşan insanların korunması, vahşi doğadaki hayvanlar ile gerçekleştirdikleri yakın temas sırasında yara almış ise devamında bu sürecin öncelikle karantina altına alınarak gerçekleştirilmesi dünya sağlığı açısından son derece önemlidir.

Çeşitli virüsler için düzenli aşılama

İzleme ağı oluşturulma çözümünün yanı sıra kimi bilim insanları düzenli aşılama ile kalıcı bir çözüm oluşturulabileceği görüşündeler. Buna göre dünya üzerinde vahşi hayatta birçok virüs bulunmakta, bu tür bir çeşitlilikte çözüm olabilecek aşı ve ilaç üretiminin sağlanması gerektiğini dönemsel bir şekilde bu ilaçların insanlar tarafından tıpkı şuanda olduğu gibi kullanılmasının  zorunlu bir durumda bırakılması gerektiği görüşünü paylaşıyor. Aşılama görüşünü benimseyen bilim insanlarına göre bir sonraki virüsün hangi sebeple ortaya çıkacağı belli değil, bu sebeple de daha kompakt bir aşının kalıcı olarak pandeminin önüne geçilebileceği görüşünü paylaşmaktalar.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...