Salgınların Toplumsal Etkileri

13 Haziran 2022

Salgınların Toplumsal Etkileri

Salgınlar çeşitli dönemler itibari ile çıkan ve yayıldığı toplumları hem sosyal hem de ekonomik olarak etkileyen olaylardır.İnsanlık tarihi boyunca pek çok salgın yaşanmış olup her birinin etkisi yaşandığı zamana ve yayılım durumuna göre değişen etkiler bırakmıştır. Salgınların toplumsal etkileri incelendiğinde başta davranışsal ve tüketim olarak etkilerinin olduğu görülmektedir. Salgın dönemlerinde halkların yaşam tarzlarını etkileyen pek çok farklı davranış şekli olabilmektedir. Örneğin küresel boyutta yaşadığımız Covid 19 salgını tüm dünya toplumları nezdinde farklı etkiler bırakmış ve bırakmaya devem etmektedir. Salgınların etkisini son yaşadığımız pandemi dönemini de göz önüne alarak değerlendirmek gerekirse pek çok farklı sonuçları olduğu görülecektir. Yazımızın devamında salgınların toplum davranışları ve ekonomi üzerinde bazı etkilerini bulabilirsiniz.

  • Toplumların tüketim alışkanlıkları ve davranışları değişmiştir. Bu konuya verilecek en güzel örnek hiç kuşkusuz salgın dönemlerinde E-ticaret platformlarının önemi artmış ve ticaretin ağırlığı bu platformda dönmeye başlamıştır.
  • İş yapış şekilleri farklılaşmaya başlamıştır. Önceden işyerlerine gitmek zorunluluk iken pek çok firma uzaktan çalışma sistemine ayak uydurmuş ve bu sistemlerin maliyet avantajı getirmesi nedeni ile çeşitli sistemler geliştirmek zorunda kalmışlardır.
  • Salgınların başlıca toplumsal etkilerinden biri de gelişen internet ağları ile birlikte insanların yüz yüze iletişimin azalarak online kanallara kaymasını ortaya çıkarmıştır.
  • Salgınların toplum davranışlarına etkisi yanında en büyük etkilerinden biride ekonomik sistemler üzerinde yaşanmaktadır. Salgın dönemi ile birlikte bazı sektörler bu durumdan daha olumsuz etkilenerek inanılmaz boyutta kayıplar yaşamıştır. salgın dönemlerinde bazı sektörler ise bu durumdan olumlu etkilenerek gelişim fırsatı yakalamışlardır. Her halükarda salgın dönemleri köklü değişimlerin yaşanmasına fırsat tanıyan dönemler olarak bilinmektedir. Örneğin pandemi döneminde perakende ve gıda sektörü genişler iken seyahat ve ulaşım sektörü en çok sekteye uğrayan sektörler arasında yer almıştır.
  • Salgınların toplum üzerinde bıraktığı etkiler her bölgede aynı yaşanmamaktadır. Bölgesel ve kültürel farklılıklardan oldukça etkilenen bu dönemler bazı toplumları diğerlerine göre daha çok etkilenmesine sebep olmaktadır.
  • Salgınlara bağlı olarak en çok yaşanan toplumsal hareketler göç olayları olmaktadır. Tarihte yaşanan pek çok salgın olayı insanları göçe zorlayarak kalıcı olarak vatanlarını terk etmelerine sebep olabilmiştir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...