Salt Okunur Nedir?

2 Temmuz 2022

Salt Okunur Nedir?

Bilgisayarlarda yazı yazdıktan sonra veya yaptığımız araştırmalar esnasında karşımıza çıkan bilgisayar terimi “Salt Okunur” nedir bilhassa, yeni bilgisayar kullanıcıları için bilinmesi gerekmektedir.

Güvenliğin önemli olduğu bazı siteler ile internette yazılarını yayımlayan akademisyenler ve köşe yazarları yazdıkları yazıların kopyalanması, değiştirilmesini veya başka amaçlarla kullanılmasını istememektedir. Bu nedenle, bilgisayar programlarının yazım, yazılım özelliklerinden faydalanarak ürünlerini ve haklarını korumak isterler.

Salt okunur dosyalar; özellikle virüs, solucan ve kötü niyetli yazılımlar ile kullanıcılar tarafından bozulmaması, özel bir dosyanın dejenerasyona uğratılmaması veya kopyalanmasının engellenmesi için tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra internet ortamında düzenlenen sınav belgelerinde oynamalar yapılmasının önüne geçilmesi ve bilgilerin çalınmaması için yapılan işlemlerin koruma altına alınması da istenmektedir. Böyle yazılarla karşılaştığınızda şaşırmayın.

Bu, internet ortamındaki dosyalarda sık sık kullanılan bilgisayar terimini biraz inceleyelim. Acaba Salt Okunur Nedir? Kelime anlamından yürüyelim.

Ne Anlama Gelir?

Salt kelimesinin Türk Dil Kurumunun güncel sözlüğündeki tanımında; içinde yabancı bir öge bulunmayan, mutlak ve yalnızca tabirleriyle anlatılmaktadır. 

Dolayısıyla oldukça yaygın olarak kullanılan “salt okunur” ifadesinden; yalnızca okunabilir, üzerinde herhangi bir işlem yapılamaz anlamı çıkarılabilir. 

Nitekim, bilgisayar ortamında istenen de odur. Belgelerin ve kişisel bilgilerin korunması ve kötü amaçlı kişiler tarafından ele geçirilmemesi ve kullanılamaması esastır.

Bu nedenle; başkaları ile paylaşılan ancak, değiştirilmesi ve üzerinde değişiklik yapılması istenmeyen dosyalar, tablolar ve metinler salt okunur olarak hazırlanmaktadır. Bu yöntemle; belgelerde düzenleme ve biçimleme kısıtlanmaktadır.

Bu yazılardan kendi yazınızda kullanacaksanız alıntı yaptığınızı belirtmek en doğru seçenektir.

Kişisel verileri koruma kanunu ile de özellikle sınav veya kişisel bilgilerin istendiği yazışmalarda hudutlar da açıkça ortaya konmuştur.

Nerelerde Kullanılır?

Dosyalara bakanların yanlışlıkla düzeltmesini engellemek için salt okunur nedir ve dosya bu hale nasıl getirilir konusunu iyi inceleyerek sorumuza uygulamada cevap aramaktayız.

Evrakı dokunulamayan bir duruma getirmek için aşağıdaki işlemleri yapmalıyız:

Hazırladığımız dosya, yazı ya da belgeyi kapattıktan sonra üzerine gelerek özellikler bölümünü işaretliyoruz ve karşımıza çıkan kutucuklardan “Read only” veya “Salt Okunur” ifadesini seçerek işaretliyoruz. Artık evrakınız güvende...

Bundan sonra yazıyı açan birisi orijinal yazıyı bozarak kendi yazısıymış gibi işlem yapamayacaktır. Değişiklik yaptığında “Farklı Kaydet” seçeneği ile yazıyı kaydedebilir. Böylelikle yazının kopyalandığı anlaşılmış olur ve telif hakları korunmuş olur.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...