Sanal dolandırıcılık

14 Ağustos 2021

Sanal dolandırıcılık teknolojinin gelişmesi ve geniş kitlelere ulaşması ile yaygınlaşmış bir sorundur. İnternetin icadı ile yaşam iyisiyle kötüsüyle sanala taşındı denebilir. Artık her şey bir tıkla halledilebiliyor bu sayede evden dışarı çıkmaya gerek kalmıyor. Bakıldığında mükemmel bir hizmet ama maalesef bu mükemmel hizmetten sadece iyi insanlar yararlanmıyor. İnternet aracılığıyla ulaşılan sanal platformlar üzerinden bir çok insan kandırılıyor. Dolandırıcılar yüzünden gerçek hizmet veren sitelerde bundan kötü etkileniyor. Dolandırıcılar sürekli yeni taktikler bulduklarından maalesef tam olarak önlenemiyor. Bu yüzden bilinenlerin yaygınlaşması ile azaltılacağı düşünülüyor.

 

 

Sanal Dolandırıcılık Türleri

1-Ucuz Ürün İle Dolandırıcılık

 İstediğiniz ürünü piyasasının altına satışa sürmüş gibi yapıp ucuz ürüne gelen talepten yararlanma şeklidir. Sanal dolandırıcılık ile uğraşan kişiler tarafından temin edilen bu tür ürünler ya arızalı ya da kısa ömürlüdür. Bazen aldığınız ürün bile değildir. Telefon kutusundan çıkan salatalık örneklerinden sadece birisidir. 

2-Sahte Şirket İle Dolandırıcılık

 Sanal alış-verişlerde dikkat edilmesi gerekilen bir şeydir. Genellikle ucuz ürün fikrini kullanarak sözde ürün ücretini alan ama ürünü vermeyen işletmelerdir. Sadece alış-veriş kısmında değil burada sanal dolandırıcılar dönemin isteklerini sömürür. Son zamanlarda oyunculuğa talep arttığı için örneğin pek çok sahte cast ve menajerlik ajansı vardır.

 

 

3-Sms Aracılığı İle Dolandırıcılık

 İnternet üzerinden sanal dolandırıcılık yapmak isteyenler paravan siteler kurar. Bu sitelere giriş için bazı izinler ve bilgiler vermeniz gerekiyor. Bu aracılık ile bilgilerinize ulaşan dolandırıcılar size göre bir sistem ile ilerleyerek paranızı alıyor.

4-Tıklama Yolu İle Dolandırıcılık

 İnternette yapmak istediğiniz işleme sanal dolandırıcılar tarafından yakın koyulan tuzaklardır. Bu reklam görüntüleri bazen siteye aktarırken, bazen izin verdiğinizi bilmediğiniz bilgilerin aktarımı sağlamaktadır.

 

 

5-Bağımlılık İle Dolandırıcılık

 Bu zamanlarda sanal dolandırıcılık ile uğraşanlar tarafından çokça kullanılan bir yöntemdir. İlk önce ucuzdan satılarak müşteri kitlesi bağlanır fiyat artışı ile zorunlu alıcı haline gelen kitle ekstra ücreti ödemek durumunda kalır. 

6-Çakma İle Dolandırıcılık

 Ünlü markaların ürünüymüş gibi daha kalitesiz ürün satma taktiğidir. Sanal dolandırıcılık suçluları burada marka takıntısını kullanarak tüketiciyi kandırır.

 

 

Sanal Dolandırıcılardan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler 

 * Bilinen güvenilir sitelerden alış-veriş yapmak,

 * İş başvurusunu yapmadan önce araştırmak,

 * Tıkladığımız onay verdiğimiz şeyleri dikkatlice gözden geçirmek,

 * Şüpheli durumlarda bilir kişilere danışmak,

 * Küçük yaşlarda ebeveyn kontrolünde sanal hayatı keşfetmek,

 

 

 * Virüs programları ile her kullanımdan sonra bilgisayarı kontrol etmek,

 * Her siteye kişisel bilgileri sunmamak,

 * Ayarlardan Google'dan uygulamalara verilen izinleri kontrol etmek,

 * Gelen SMS ve mailleri ilgili makam ve kişilere doğrulatarak gerekli işlemleri yapmak sanal dolandırıcılar açısından son derece caydırıcı olacaktır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...