Sanal Tedavi Teknolojisi Nedir?

11 Nisan 2022

Sanal Tedavi Teknolojisi Nedir?

Sanal Tedavi Teknolojisi ya da diğer adıyla sanal gerçeklik terapisi, kişinin atlatılamayan korku ve kaygılarla kişiyi sanal gerçeklik teknolojisi üzerinden maruz bırakarak tedavi etmeyi amaçlamakta olan bir tedavidir. Korku ve kaygı canlılar için oldukça doğal ve yaşamsal işlevselliği koruyan bir duygudur. Bu duygularımızın olmadığını düşündüğümüzde hayatta kalmamız veya bir iş için çaba göstermemiz imkansız hale gelecektir. Sanal gerçeklik terapisi ile başta özellikle korku ve kaygı gibi hayati duyguların tedavisinde bilişsel davranışçı terapilerin kullanımının büyük ölçüde etkili olduğu yapılan araştırmalar ile de kanıtlanmıştır.

Sanal Tedavi Teknolojisi Kimlere ve Nasıl Uygulanabilir?

Sanal Tedavi Teknolojisi ya da diğer adıyla Sanal gerçeklik terapisi genel olarak kaygı korku gibi durumlarda kullanılmaktadır. Terapi seansının dışında yani normal hayatta ancak bazı durumlarda korkulan ve kaygı duyulan nesnenin yani kaygı ya da korkunun ana kaynağının terapi odasına getirilmesi zor, hatta bazen ise imkansız olmaktadır. Bu gibi durumlarda danışan ile verimli bir şekilde çalışabilmek adına Sanal Gerçeklik Gözlüğü devreye girmektedir. Bu sanal gerçeklik gözlüklerini kullanarak danışan ile birlikte sanal gerçeklik terapisi ile bilişsel davranışçı terapi çerçevesinde uygulanabilmektedir.

Sanal Tedavi Teknolojisinin İşleyiş Şekli Nedir?

Sanal Tedavi Teknolojisi kullanımındaki asıl amaç kaçınılan nesne, varlık ya da duruma yönelik kişiyi danışana kademeli bir şekilde maruz bırakarak anlık olarak yükselen kaygı ile birlikte nasıl baş etmesi gerektiğinin öğretilmesidir. Kişi terapistinin desteği ile birlikte günlük hayatta kaçındığı bu duruma terapi odasında kontrollü bir şekilde kaçınılan nesneye maruz bırakılarak kaygı ve belirtileri yönetmeyi öğrenir. Örnek olarak uçuş fobisi, sosyal fobi, yükseklik fobisi ya da MR gibi kapalı alanlara girme fobisi veya hayvanlara yönelik fobiler gibi farklı pek çok durum ve nesneye yönelik yaşanmakta olan fobiler Sanal Tedavi Teknolojisi kullanılarak sanal gerçeklik terapisi uygulanmakta ve güzel sonuçlar elde edilmektedir.

 

Sanal Tedavi Teknolojisi terapilerde kullanılan en yeni tedavi yöntemidir. Oldukça yararlı bir tedavi yöntemi olarak da ön plana çıkan bu yöntem, ilerleyen dönemlerde de oldukça yaygınlaşacakmış gibi de durmakta. Etkili bir yöntem olmanın yanında gerçek hayatın da bir simülasyonu olması gerekçesi ile de ön plana çıkan bir tedavi yöntemi olması da bunun en önemli kanıtlarından birisi olarak kabul görülmekte. Daha da ilerleyeceği öngörülen bu teknolojinin, çok yakın gelecekte daha farklı hastalıklar ile de kullanılacağı da öngörülmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...