Sel Nasıl Önlenir?  

7 Nisan 2022

Sel Nasıl Önlenir?  

Seller en ölümcül doğal afetlerden biridir ve son yıllarda insanlar için daha büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Artan şehirleşme ve nehir yataklarının doldurularak yeni yaşam alanlarının yaratılması büyük bir tehdit oluşturuyor. Taşkınların fiziksel ve ruhsal hasara yol açmaması için sel nasıl önlenir soruları merak edilmektedir. Sel, dünyanın en bilinen doğal afetlerinden biridir. Çoğu sel birkaç gün içinde meydana gelir. Su genleşince dakikalar içinde Sel adı verilen ani bir taşkın meydana gelir. Ani sel baskınlarının yanı sıra kayalar, çamur, kırık ağaçlar ve birçok moloz gibi doğal akıntılar da yüksek toprak parçalarını aşındırır. Selin oluşturduğu kaygan çamur da sel gibi tehlike oluşturmaktadır. Taşkınlar genellikle nehir yatağı taşmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkar.  

Seli Önleme Yöntemleri  


Doğa, insanın en iyi arkadaşı ve en önemli ortağıdır. Ama insanların ona yaptıklarına karşı kendi yaralarını iyileştirmeye çalışan hasta bir adam gibi sürekli kendini yenilemeye çalışıyor. Bu durumda doğal afetler karşımıza çıkıyor. Tabii yağış ve yağışı kontrol etmek henüz mümkün değil ama doğayla yaşamayı öğrenebiliriz. Taşkınlar önlenemese de kontrol edilebilir ve yönlendirilebilir. Çeşitli meteorolojik afetler için radar sistemleri ve uydu verileri erken uyarı birimleri kurularak günümüz yağış alanlarını ve yağış yoğunluğunu etkin bir şekilde belirlemek mümkündür. Yerel yönetimler dere yatağına yerleşmemeye özen göstermeli ve bu alanlarda yerleşime engel olmalıdır. Nehir yatakları, yerleşim yerlerinden akan drenaj kanalları, dere ve nehirlerin denize döküldüğü kanallar düzenli olarak temizlenmeli ve sürekli açık tutulmalıdır.  

Sel Anında Neler Yapılmalıdır?  


Bazı durumlarda, tüm kapıları açmak ve suyun binadan akmasına izin vermek  daha iyidir; Sonuç olarak, su basıncının binanın yapısal sistemine zarar vermesini önlemek mümkündür. Dip alanlar ve çukurlar derhal kaldırılmalıdır. 
Su basmış alan hemen terk edilmeli ve daha yüksek, güvenli alanlara gidilmelidir, ancak  su aniden derinleşebileceğinden asla su geçilmeye çalışılmamalıdır. Olası elektrik çarpma durumlarından dolayı elektrik kaynaklarından kaçınılmalıdır.
Özellikle geceleri sel tehlikesini pek görülmez, bu yüzden ekstra dikkatli olunmalıdır. Ayrıca sel suları içerisine girilmemelidir.   
 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...