Sentetik Biyoloji Nedir?

4 Kasım 2021

Sentetik Biyoloji Nedir?

Biyoloji bilimi insanların, hayvanların, bitkilerin kısacası canlı türünün yaşamı için önemli olan sindirim sistemi, dolaşım sistemi, boşaltım sistemi ve üreme sistemi gibi sistemler ve bu sistemlere bağlı olan organ ve organizmalarla ilgilenen bir bilim dalıdır. Sentetik biyoloji bilimi de tüm bu yaşamsal olaylarla ilgilenen ve aynı zamanda bu konuda organizmaların, hücrelerin, DNA'nın değiştirilerek, geliştirilerek kullanıldığı bir bilim dalı olmaktadır. Günümüz dünya şartlarında küresel ısınma ve salgın hastalıkların artması da bu bilimi gerekli kılmaktadır. Bu bilim ile günümüzde sağlık, çeşitli alanlarda ürün üretimi gibi birçok alana hizmet için çalışmalar yapılmakta ve gelecekte de kullanım alanlarının artması beklenmektedir. Bu bilim dalı kullanım amaçlarına göre iyi veya kötü sonuçlar doğurabilme kapasitesine sahip olabilmektedir. 

 

 

Sentetik Biyoloji Uygulamaları

Bu bilimin yıllar önceki ilk başlangıcında ilk amaçlar arasında grip ve türevleri gibi günümüzde de hayatı olumsuz etkileyen bulaşıcı hastalıkların tedavisinde etkili aşı çalışmaları yapmak ve bu konuya hız kazandırmak bulunmaktadır. Ayrıca günümüz amansız hastalıklarından biri olan kanser gibi hastalıkların teşhis, iyileştirme süreçlerinde Sentetik biyoloji bilimi ile laboratuvar ortamında hücreler geliştirilerek, insanların vücutlarına verilen zararın en aza indirgemesinde ve zararlı hücrelerin yok edilmesinde gelecek için umut verici sonuçlar verilebilmektedir. Sağlık dışında, bitkisel veya sanayi imalatında ürün üretimine günümüzde halihazırda uygulama çalışmaları başlamış bulunmaktadır. Günümüzde ve gelecekte salgın hastalıklar dışında küresel ısınmanın etkileri ve insanlığın bilinçsizliği nedeniyle doğa olayları yaşanmakta, bu da tehlike oluşturmaktadır. Bu bilim dalıyla uğraşan bilim insanları da bu konu üzerine eğilerek pek çok sempozyumlar düzenlemekte ve bu toplantılarda bu bilimi kullanarak neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişlerinde bulunulmaktadır. Örneğin; Karbonun çoğalmasını önlemek amacıyla bakterilerin kullanılması ve karbon ile yakıt kullanımı yapılması gelecek için gayeler arasındadır. 

Sentetik Biyolojinin Sakıncaları Nelerdir?

Her bilim dalında olabileceği gibi bu bilim dalının uygulamasında da kötü niyetli kişiler ve kurumlar tarafından insanlık ve doğa için kötü olabilecek bir takım hücresel geliştirmeler, çoğalmalar yapılabilir Sentetik Biyoloji biliminin uygulama aşamasında da dikkat edilmediği taktirde, dünyada artık bulunmayan  yüzyıllar önce nesli tükenen, insanlar için sakıncalı dinozor gibi canlıların tekrar türemesine neden olunabilir yada türü belli olmayan yaratık tarzı canlılar türetilebilir ve bu da kontrol edilemeyen bir güç olacağından insan yaşamını tehdit edebilir. Ayrıca, besinlerin hücreleriyle oynamak doğal sistemde bozulmalara sebep olabilir. İnsan üreme sistemine müdahale edilmesi de doğan bebeklerin yaşam sürelerinin kısalmasına veya tedavisi mümkün olamayacak hayati hastalıklarla dünyaya gelmelerine neden olabilir. Ayrıca amacı insanlığa hizmet etmek bile olsa, kimyasalların kullanımı ve ülkelerin, kişilerin kullanımı için üretilen silahlar doğanın ve insanlığın dengesini kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle çalışmalarda bulunan ekiplerin oldukça dikkatli olması ve titiz davranması gerekmektedir.  

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...