Sert Saçları Yumuşatmak İçin Ne Yapılmalıdır?

3 Mart 2022

Sert Saçları Yumuşatmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Saç sertleşmesi, ağırlaşması, dikleşmesi olarak çeşitli şekillerde adlandırılan saç problemleri artık hemen hemen herkesin başına gelmektedir. Saç tellerinin çok sertleşmesiyle kullanım zorluğu yaşanması, şekil almakta zorlanmasına sebep olan bu gibi durumların oluşumunun birden çok sebebi vardır. Bu sebeplerin temeli ise saçların olması gereken nem oranının normalden çok daha düşük olmasıdır. Diğer yandan saçlarınız doğal olarak da sert ve kuru halde de olabilirler. Bunların haricinde saçlara sıklıkla uygulanan kimyasal saç boyaları, şehrin toz ve kirinin saç derisine yapışıp kalması, uygun olmayan şampuanlar dolayısıyla temizlenemeyen saç derisi, özellikle yaz aylarında deniz ve güneş etkisiyle de saçlar kuruyup sertleşebilmektedirler. 

 

Sertleşen saçları yumuşatma yolları nelerdir? 

Saçlar hangi sebepten sertleşmiş olursa olsun yumuşatmak elbette mümkündür. Sert saçları yumuşatmak amacıyla özel olarak üretilmiş kozmetik ve dermo-kozmetik saç bakım ürünleri bu alanda fazlasıyla kullanılmaktadır. Fakat eğer saçlarınızda sertlik problemi yaşıyorsanız bu durumu kökten çözmek için saç bakım rutininizi tekrar gözden geçirmeniz bu durumu çözmek için daha iyi bir yol olacaktır. Öncelikle şampuanınızın saç ve saç derileriniz için doğru olup olmadığını anlamalı, kendiniz için doğru şampuan seçimini yapmalısınız. Şampuanların içerisinde bulunan farklı vitamin ve mineraller, bitki ve meyve özleri sizler için en doğru şampuanı seçme konusunda size yardımcı olacaktır. Yanlış seçim yaptığınız şampuan zaten kuru olan saçlarınızı da daha da kurutacaktır. Bu problemi yaşıyorsanız sizin için en uygun şampuan nemlendirici özelliği olanlardan biri olacaktır. Şampuanlamadan sonra şampuanınıza ve yine saç tipinize uygun olarak kullanacağınız saç kremleri de saçlarınızı yumuşatmanızda sizlere yardımcı olacaktır. Bunlardan sonra duştan çıkmadan saçınızı sirke ile karıştırdığınız suyla durulamak saçınızı hem yumuşatacak, hem de saç derinizin temizlenmesini ve parlamasını sağlayacaktır.

Duş haricinde saçınıza uygulayacağınız bakımlarda sert saçlarınızın yumuşamasında büyük birer etkendir. Haftada bir saçınıza masaj yaparak dipten uca olacak şekilde süreceğiniz zeytinyağı saçlarınıza bakım yapacak ve yumuşamasını sağlayacaktır. Bu amaçla üretilen saç serumları, saç yağları ve saç bakım kremleri de saçlarınızı yumuşatmak için yardımcı olacaktır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...