Sigaranın Cilde Zararları

23 Şubat 2022

Sigaranın Cilde Zararları

Tüketim oranı her geçen gün artan sigara, insan sağlığını birçok yönden tehdit eder. Sigaranın cilde zararları da bu olumsuz durumlardan bir tanesidir. Cilt sağlığı gerek çeşitlik alerjen sorunlar gerek diğer organların var olan sorunlarının belirtileri olarak hasar görebilir. Sigara ise tamamen zararlı bir üründür. Vücudun her bir bölümünü kötü etkiler ve zarar verir. Vücut derisinin bileşenleri de sigaradan kötü etkilenir. Kafa derisi, yüz, kollar, bacaklar, sırt ve göbek bu zararlı etkilenmeye farklı farklı tepkimeler gösterebilir. Vücutta tüm dengeleri değiştiren sigara, cilt yüzeyinde ve deri altında da köklü değişimler yapar. Cildin her bakımdan yapısını etkiler.  

Sigaranın İçeriği

Sigara, ölümcül bir içeriğe sahiptir. Kansere, kalp ve ciğer rahatsızlıklarına sebep olur. Sigara genel olarak farklı markalar altında satıldığı için her markanın içeriğinde kullandığı bileşenlerin oranı değişebilir. Ancak sigara oluşurken kullanılan bileşenler; naftalin, toluen, amonyak, nikotin, arsenik, metanol, bütan ve diğer çeşitli bileşenler olarak sıralanabilir. Sigaranın cilde zararları bu maddelerin etkileri ile daha çok artmaktadır. Bu maddelerin çok küçük bir miktarı bile ciltte aşırı tahriş ve yaralanmalara sebebiyet verebilir. İstatistiklere göre sigarayı hayatına alan birçok kişi çeşitli cilt problemleri ile karşılaşabilmektedir. Sigaranın içerisindeki kimyasal madde sayısı beş binden fazladır. Her bir kimyasal maddenin ise insan sağlığına zararı farklıdır. 

Cilt Nasıl Tepkimeler Verir ? 

Aşırı sigara tüketimi ciltte kanamalı yaralar olmasına, soyulmaya, döküntülere, egzamaya, büyük su toplayan şişliklere, pigment aşınmalarına, deri incelmesine ve sayılamayacak daha birçok cilt problemine sebebiyet verir. Sigaranın cilde zararları bazen hemen fark edilse de bazen fark edilmesi uzun zaman alabilir. Cilt problemleri çoğunlukla kollarda, yüzde ve kafa derisinde görülür. Bu cilt sorunları sigaradan kaynaklı iç organların bir tepkimesi olabildiği gibi direkt olarak cildin kendini dışavurumu da olabilir. Aşırı kaşıntı ve döküntü görüldüğünde direkt olarak bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Bazen sigaranın aşamalı olarak değil direk olarak bırakılması da ciltte bu tepkimeleri görmeyi sağlayabilir. Bunun sebebi içerisinde hem yoğun içerikli hem de sayıca oldukça fazla kimyasalların bulunmasıdır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...