Sigaranın Zararları

25 Ocak 2022

Sigaranın Zararları

İçerisinde bulunan 4000'den fazla zararlı etken maddesi sebebiyle sigara sanılanın aksine sadece akciğerlerimize değil diğer organlarımıza da zarar veren nitelikte bir maddedir. Sigaranın zararları pek çok maddede açıklanabilmekte olup bunlar aşağıda detaylandırılmıştır.

  • Sigara kullanmayı alışkanlık haline getiren kişilerde akciğer kanseri, koah,nefes darlığı ve astım gibi hastalıklara yakalanma oranı diğer kişilere göre %25 oranında daha fazla olduğu bilinmektedir. Ayrıca kronikleşen bronşit gibi hastalıklarının temelini oluşturan sigara kalp ve damar sistemlerini de olumsuz etkileyerek damar tıkanıklığı , kalp yetmezliği, kalp krizi gibi problemlere de yol açabiliyor. Sigaranın içinde bulunan zararlı maddelerin yol açtığı kan akışının olumsuz etkilendiği durumlarda inme, kan pıhtılaşması problemleri gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor.
  • Çok sigara kullanan kişilerde zamanla gırtlak kanseri gibi vakaların oluşma riski diğer insanlara göre kayda değer oranlarda görülebiliyor.
  • Sigara kullanımı kötü kokuları da yanında getirmekte olup içen kişilerin hem giysileri hem de nefeslerinde kötü koku oluşumuna neden olmaktadır.
  • Sigara kullanımını alışkanlık haline getirmek erkek bireylerde sperm kalitesini düşüren önemli etmenlerden olmaktadır. Aynı şekilde sigara kullanan kadınların yumurtlama sayıları ve kalitesinde de azalışlar meydana gelebilmektedir. Tüm bunların sonucunda sigaranın doğurganlık üzerinde de olumsuz etkilerinin olduğunu söylemek mümkün.
  • Hamile kadınların sigara kullanımına bu süreçte aktif olarak devam etmesi erken doğum ve düşük yapma gibi riskleri çoğaltmaktadır. Doğacak olan bebeğinde oluşumlarında olumsuz etkileri olabilecek sigaranın hamilelik döneminde kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.
  • Sigara bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesini de engelleyen kötü alışkanlıklardan biridir. Özellikle sürekli hasta olmaya yatkın bireylerde sigara kullanımı alışkanlığı var ise bu durum sigaranın bağışıklığı olumsuz etkilediği şeklinde açıklanmaktadır.
  • Sigara kullanan kişilerin ciltlerinde yaşadıkları problem daha erken yaşlarda kendini gösterebilmektedir. Cilt de yaşanabilen renk değişimleri, ilerleyen yaş kırışıklıklarının daha erken yaşlarda görülmeye başlanması sigaranın zararlı etkilerinden olabilmektedir.
  • Sigara içen erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskleri de diğer bireylere göre oransal olarak oldukça yüksektir. Sigaranın içerisinde barındırdığı zararlı maddeler bu durumu etken olan maddeler içermektedir.
  • Sigara ellerde renk değişimlerine yol açarak hem ellerin hem de dişlerin renklerinde sararmalar meydana getirebilmektedir.
  • Tüm bu etkilerinin yanı sıra sigaranın yol açabileceği bir sürü hastalık yanında en fazla etkiyi de sigara içmeyen aile bireylerine yada yakınlarına vermektedir. Sigara içen kişilerin yanında bulunmak zorunda kalan bireyler zamanla sigaranın olumsuz etkilerinden kendileri de etkilenebilmektedirler.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...