Siğil Nedir?

21 Ocak 2022

Siğil Nedir?

Siğil, genellikle bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda görülen bir çeşit bulaşıcı hastalıktır. Bu istenmeyen oluşumlara ellerde ve ayaklarda daha çok rastlansa da vücudun diğer bölgelerinde de oluşabiliyorlar. Tıpta bulaşıcı iyi huylu küçük tümörler olarak tanımlanan siğiller HPV virüsü ailesine mensup bir virüs çeşididir. HPV olarak adlandırılan bu virüsün pek çok çeşidi bulunmaktadır. Siğili oluşturan türü ise derinin üst kısmındaki hücreleri etkiler ve keratinin çoğalmasına neden olur. Siğiller genelde insanların kendi cilt renginde oluşurlar. Ayrıca HPV virüsünden kaynaklanmayan siğillerde vardır. Bunlar göbekli ve seboreik siğillerdir. Virüsten kaynaklı olmadıkları için bu siğillere yalancı siğil adı verilmektedir.

Siğiller genelde insan sağlığını tehdit eden oluşumlar değillerdir. Herhangi bir tedavi uygulanmasına gerek kalmadan geçebilen türleri vardır. Ancak genital bölgede çıkan ya da rahatsız edici olan siğillerin tedavi edilmesi gerekmektedir. Özellikle siğillerde kanama ya da iltihaplanma gibi bir durum söz konusu ise başka cilt hastalıklarıyla birlikte görülüyorsa, ya da bazı cilt kanseri türleri ile karıştırılması söz konusu ise kesinlikle bir uzmana gösterilmeli ve tedavi edilmelidir. Siğil hastalığının geçmesi için farklı yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemler siğilin boyutu, sayısı ve bulunduğu konum itibariyle değişkenlik göstermektedir. Siğiller için salisilik asit içeren ilaçlar, dondurma yöntemi, yakma yöntemi ve lazer tedavisi gibi işlemler tercih edilebilmektedir.

Siğil Hastalığına Ne İyi Gelir?

Siğil hastalığı zayıf bünyeli, stres altındaki kişilerde daha çok görülebilen bir hastalıktır. Siğil çıktığında bir süre sonra kendi kendine geçebilir ancak tekrarlaması da oldukça yüksek ihtimaldir. Genellikle ağız yoluyla A vitamini alınır. Bağışıklığı güçlendirmek için omega 3, çinko ve beta glucan gibi takviyeler tavsiye edilir. Siğillere krem şeklinde uygulanan ve eriyip zamanla tamamen iyileşmesini sağlayan ilaçlar da kullanılmaktadır. Ayrıca siğillerin tedavisinde kullanılan doğal yöntemlerde mevcuttur. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanları sarımsaklı limon, yoğurt ve aspirin karışımı ve elma sirkesiyle yapılan karışımlar şeklindedir. Siğiller, insanların dermatologlara en çok başvurduğu cilt hastalıklarından biridir. Bu kadar yaygın görülmesi sebebiyle tedavi yöntemleri de çeşitlenmiştir. Çay ağacı yağının kurutucu özelliği sayesinde siğillere iyi geldiği bilinmektedir. Deniz tuzu ve elma sirkesi enfeksiyon oluşumunu engelleyici özellikleri sayesinde siğilin iltihaplanmasını engeller ve zamanla erimesine yardımcı olur.

Siğilin bulaşıcı olması konusunda da ayrıca dikkat edilmelidir. Ortak alanlar kullanılırken hijyene özen gösterilmelidir. Kişisel eşyalar ortak kullanılmamalıdır. Böylece siğilin sizden başkasına veya başkasından size bulaşmasını yüksek ölçüde önlemiş olursunuz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...