Sinek Isırmasına Ne İyi Gelir?

24 Ekim 2021

Özellikle sıcak havalarda sinek, sivrisinek ısırıklarına bağlı alerjik reaksiyonlar çok yaşanmaktadır. Genellikle sivrisinek ısırıkları insanlara zarar vermezler. Ama bazen zararlı komplikasyonlar yaratabilir ve ısırılan yerin şişmesine ve kaşınmasına neden olurlar. Nadiren ise ağrı meydana gelir. Çok nadir durumlarda ise sivri sinekler hastalık taşıyabilirler ama bu genellikle fakir coğrafyalarda meydana gelebilir. Sivrisinek ısırığı genellikle tehlikeli olmasa da ısırık sonrası nefes darlığı hissediyorsanız ve kurdeşenler varsa hemen bir doktora gitmelisiniz. Farkında olmadan bir sivrisinek tarafından ısırıldığınızda günlerce devam eden bir kaşıntı ve yumru oluşabilir. Fakat üzülmeyin evinizde bulunan malzemeler ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Sinek Isırmasına İyi Gelen Şeyler

1-Buz

Buz genellikle iltihabı azaltır ve acı toleransını arttırır. Sinek ısırığı olan bölgeye ezilmiş buz dolu bir torba katmak alerjik reaksiyonları azaltacaktır. Aynı zamanda bölgenin daha kolay bir şekilde iyileşmesine katkı sağlayacaktır.

2-Sirke

Elma sirkesi asırlarca ilaç olarak kullanılmıştır ve çoğu enfeksiyonun tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar verebilmektedir. Fakat aynı zamanda sirkeler sinek ısırıklarına karşı da etkilidir. Sinek tarafından ısırılan bölgeye 1 damla sirke damlatmanız o bölgeyi dezenfekte eder. Aynı zamanda daha az acı hissetmenizi sağlar. Eğer sinek ısırıkları çok fazlaysa sirke ve soğuk suyu karıştırıp bez yardımıyla tüm bölgeye sürün.

3-Bal

Bal aslında yüz yıllardır bir ilaç olarak kullanılıyor. Fakat aynı zamanda sine ısırıklarının yarattığı alerjik reaksiyonlara da iyi gelmekte. Kaşınan bölgeye az miktarda bal damlatmak sinek ısırığının yarattığı acıyı azaltmakta etkilidir. Aynı zamanda daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

4-Kabartma Tozu

Neredeyse her evde bulunan kabartma tozu sinek ısırığına karşı en etkili çözümlerden birisidir. 2 tatlı kaşığı karbonat tozunun bir tabağın içerisine katıp üstüne de su ekleyip tamamen macun haline gelene kadar karıştırıp, o bölgeye sürün. 15 dakika sonra bölgeyi yıkayın. Kaşıntınız azalmış olacaktır.

5-Aloe Vera

Aloe vera çoğu evde eve temiz bir hava katması nedeniyle yetiştirilir. Fakat aynı zamanda kızarıklıklara ve şişliklere iyi gelen bir etkisi bulunmaktadır. Sinek ısırığı olan bölgeye bitkinin bir kısmını kesip içinden çıkan suyu sürün. Bu yöntem alerjik komplikasyonları ortadan kaldıracaktır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...