Sinir Sıkışması Nedir?

10 Şubat 2022

Sinir Sıkışması Nedir?

Halk arasında ve tıp litaratüründe çok fazla duyduğumuz sinir sıkışması olayı sinirlerin çevresinde bulunan kemiksi yapıların ve kasların sinirler üzerinde oluşturduğu baskıdan kaynaklı meydana gelen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu baskı ile beraber vücudun çeşitli yerlerinde karıncalanma ve uyuşma gibi semptomlar görülebilir. Bu durum bacakta ve ellerde oluştuğu takdirde çok çabuk yorulma ve iş yapamama gibi sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Bir çok değişik türden sinir sıkışması durumu görülebilmekle beraber en sık karşılaşılan türleri karpal tünel sendromu türleridir. Sinir sıkışmasının türleri sinir ve bölgeye göre değişmektedir.

  • Karpal Tünel Sendromu: En fazla rastlanılan sinir sıkışması türü olan karpal tünel sendromu el bileği etrafında oluşan türdür. Bu bölgede bulunan sinirin uzandığı bölge kolun üst kısmından başlamak sureti ile el parmaklarına kadar uzanan bölgeyi temsil etmektedir. El bileği etrafında oluşum gösterebilen ödem gibi nedenlerle tetiklenen karpal tünel sendromu el bileğinde ve parmaklarda karıncalanma ve uyuşma belirtileri ile ortaya çıkmaktadır. Bayanlarda görülme sıklığı erkeklere kıyasla daha fazla olup ağrıların yoğunlaştığı zaman dilimi genellikle geceleri olmaktadır. Bu hastalığı yaşayan kişiler ağrı ve uyuşma hislerini her zaman eşit boyutlarda hissetmezler kimi zaman hastalık belirtileri ortadan kaybolmuş gibi görünse de tedavi edilmediği takdirde tekrarlayan özelliğe sahiptir.
  • Kübital Tünel Sendromu: Dirsek etrafında karıncalanma hislerinin hissedilmesi ile ortaya çıkan bu sendrom özellikle dirseklerin bükülme anında verdiği belirtiler ile kendini göstermektedir. Bu sendroma bağlı belirtiler arasında yine kollarda ve ellerde uyuşma hislerini saymak mümkündür.
  • Siyatik: Bacaklarda meydana gelen uyuşma ve sinir sıkışması olayına siyatik diye de tabir edilmektedir. Bacaklarda uyuşukluk hali ,güçsüz bacak yapıları bu hastalığın belirtilerindendir.

Sinir Sıkışması Neden Olur?

Sinir sıkışması nedir? Sorusunun cevabını verdikten sonra bu hastalığın neden oluştuğu önemli bir konudur. Aslında yapılan mesleklerin yol açabildiği bir hastalık olan sinir sıkışması bazı durumlarda tekrarlanan zorlamalar veya sinirler üzerinde oluşturulan baskının tekrarı niteliğinde oluşabilen bir hastalık türü olmaktadır. Bir örnek vermek gerekirse sürekli parmaklarını kullanarak iş yapmak durumunda olan kişilerde karpal tünel sendromu görülme riski artmaktadır. Örneğin piyano sanatçıları , sürekli klavye ile iş yapan kişiler, el örgüsü gibi el işçiliği yapan kişilerde bu rahatsızlığa daha sık rastlanabilmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...