Sirkadiyen Beslenme Ve Sirkadiyen Ritim Nedir?

21 Şubat 2022

Sirkadiyen Beslenme Ve Sirkadiyen Ritim Nedir?  

Sirkadiyen ritim; bir organizmanın biyokimyasal, fizyolojik ve davranışsal ritimlerinin tekrarı, dünyanın kendi ekseni etrafında 24 saatlik bir yolculuğunun sonucudur. Kısaca vücudumuzun biyolojik saati olarak da tanımlayabiliriz. Ayrıca uyku-uyanıklık döngüsü, vücut ısısı, kan basıncı regülasyonu, kalp atış hızı performansı, melatonin, büyüme hormonu, kortizol, nörotransmitter salgılanması ve daha fazlası gibi çeşitli hormonların sentezinden ve salgılanmasından sorumludur. Birçok sistemi ve hormonu etkileyen sirkadiyen ritmin bozulmasının obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, metabolik sendrom ve kanser gibi hastalık riskinde artışa yol açtığı görülebilir. Aynı şekilde sirkadiyen ritimlerin bozulması da kilo yönetiminde önemli bir rol oynar ve besin seçimlerini ve enerji dengesini etkiler. Işık Sirkadiyen ritmi etkileyen en önemli faktördür. Televizyonlar, telefonlar ve bilgisayarlar gibi elektronik cihazların yaydığı ışık, sirkadiyen ritim bozukluklarında önemli bir faktördür.  

Sirkediyen Beslenme  

Sağlıklı yaşam ve bilinçli beslenme söz konusu olduğunda insanlar genellikle ne yediğine, içtiğine ve ne kadar egzersiz yaptığına odaklanır. Ancak uykunun ne kadar önemli olduğunu, fiziksel ve zihinsel enerjinin, stres ve iştah yönetiminin nasıl etkilediği unutulmaktadır. Çalışma saatlerinin, mesleğin veya özel koşulların zorunlu kıldığı koşulların yanı sıra uykunun kalitesi ve yeterliliği sağlıklı yaşam ve kilo kontrolü için oldukça önemlidir. Bunun önemini sirkadiyen ritimler çalışmalarında görülmektedir. Uyku ve sirkadiyen ritimler, enerji metabolizmasının düzenlenmesinde önemli bileşenlerdir. Özellikle jet lag ve vardiyalı çalışma ile kişinin uyku-uyanıklık döngüsü değişir. Ritmik senkronizasyonun bozulması, uyku hacmi azaldıkça iştah mekanizmalarının değişmesine ve sonuç olarak yanlış sirkadiyen zamanda aşırı enerji alımı meydana geldiğinden vücut yağ kütlesi ve vücut ağırlığında artışa neden olur.  

Sirkediyen Ritim Korunması İçin Ne Yapılmalıdır?  

Tam ve dengeli beslenmek ve ana öğünlerdeki makro besinlerin dağılımını günün uygun saatlerinde ayarlamak, sirkadiyen ritimlerin dengelenmesine katkıda bulunur. Bulunduğunuz odadaki elektronik cihazlardan yayılan ışık sirkadiyen ritmi bozar. Televizyon, telefon, tablet gibi elektronik nesneleri bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Uçuş durumunda varış noktasına geldikten sonra öğünler yerel saat dilimine uygun olmalı, su kaybını önlemek için bol  sıvı tüketilmelidir.
 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...