Sirke ile Yapılabilecek Peeling Karışımlar

18 Haziran 2021

Sirkenin Cilde Faydaları

Sirkenin cilde faydaları oldukça fazladır. Özellikle cilt ve saçta birbirinden farklı yöntemler ile uygulamaları bulunmaktadır. Sirke cilde parlaklık veren, enfeksiyonu engelleyen aynı zamanda yatıştırıcı özelliğe sahip bir maddedir.  Elma sirkesi ve beyaz sirke kullanımı ile kozmetik ürünlerine para vermeden cildinizde inanılmaz değişimler sağlayabilirsiniz. Sirke insan vücuduna temas ettiği anda yabancı toksinleri etkisiz hale getirebilmektedir. Böylece temiz ve ferah bir cilde kavuşulmaktadır. Cildinde ileri düzeyde sivilce oluşumu görülen kişilerde de sirke kullanımı oldukça faydalı olmaktadır. Çünkü sirke anti bakteriyel özeliğe sahip olduğundan ciltte bulunan mikropları ve iltihaplı alanları yok etmektedir. Sağlamış olduğu bu faydalar nedeni ile bakım amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır.

Sirke ile Hazırlanan Peeling Çeşitleri

Sirke ile hazırlanan peeling çeşitleri her geçen gün artmaktadır. Çünkü sirke doğal bir şifa kaynağıdır. Hiçbir yan tesiri bulunmadığından dolayı herkes tarafından kolayca kullanılabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre sirke ile yapılan cilt bakımlarında düzenli bir kullanım halinde yaşlılık çizgilerinin oluşumu engellenmekte ayrıca daha önce oluşmuş çizgiler de yok olmaktadır. Bu doğal güzellik maddesi ile birbirinden farklı pek çok peeling ve maske yapılmaktadır.

1-Elma Sirkesi ve Kabartma Tozu Peelingi

3 çorba kaşığı kabartma tozu ve 2 çorba kaşığı elma sirkesinden hazırlanan bu peeling macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırılmalıdır. Daha sonra temiz cilde sürülerek 20 dakika bekletilmelidir. 20 dakika sonrasında ılık su ile iyice cilt yıkanmalıdır. Özellikle sivilceli ciltlere sahip olan kişilerde bu peeling çok daha faydalı olmaktadır.

2-Beyaz Sirke ve Himalaya Tuzu Peelingi

Sirke ile hazırlanan peeling çeşitleri arasında en sık uygulanan yöntemlerden biridir. Bu peelingin hazırlanması için 1 tatlı kaşığı beyaz sirke, 1 tatlı kaşığı oranında pembe Himalaya tuzu ve 1 tatlı kaşığı doğal bal kullanılmaktadır. Bu malzemelerin hepsi bir kap içerisinde iyice karıştırılarak yüze sürülmelidir. Bu işlem esnasında göz ile temasından kaçınılmalıdır. Yaklaşık olarak 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile cilt iyice yıkanmalıdır. Bu uygulama sayesinde cildiniz ölü hücrelerden arınarak yumuşak bir yapıya kavuşmaktadır.

3-Beyaz Sirke ve Kil Peelingi

1 tatlı kaşığı bentonit kil, yarım tatlı kaşığı beyaz sirke, 1 damla çay ağacı yağı ve 1 tatlı kaşığı su tahta bir kaşık yardımıyla iyice karıştırılmalıdır. Diğer sirke ile hazırlanan peeling çeşitleri gibi temiz cilde uygulanmalıdır. Yaklaşık olarak 15 dakika sonra ılık su ile yıkanmalıdır. Bu uygulama sonrasında ciltte bulunan siyah noktalar yok olmaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...