Sivilce Neden Oluşur?

5 Eylül 2021

Sivilce, yağlı cilt tipinde oluşuma yatkın olsalar da karma ciltlerde de görülebilmektedirler. Sivilcenin bir adı da akne olmakla birlikte ciltte yaygın görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Her yaşta görüleceği gibi hiç sivilce sorunu yaşamayan insanlar da bulunmaktadır. Sivilceler, derinin gözeneklerin tıkanması durumunda oluşur. Deri gözenekleri tıkandığında derideki ölü cilt atılamayıp bakterilerin çoğalmasına Bu bakteri çoğaldığında da derinin tahriş olmasına neden olur.

 

 

Sivilcenin Nedenleri

Genellikle çikolata ya da yağlı yiyecekler sivilce sebep olabilir. Fakat çoğu zaman sivilcenin nedeni gıdalar değil genetik faktörlerdir. Sivilceye sebep olan bir diğer neden ise yapılan fazla stres. Eğer sivilce probleminiz varsa cildinizi temiz tutmaya ve güneşten kaçınmaya dikkat etmelisiniz. Cildinize uygun olmayan cilt temizleyici ürünler ya da kozmetik alanında bulunan makyaj ürünleri kullanmak derinizdeki gözenekleri tıkayarak sivilcelenmeye neden olabilir. Cildiniz kurumadan sağlıklı yaşayabilmek için kendini yağlandırır bu yalandırma esnasında sivilceler ortaya çıkabilir.

 

 

Ailesel sivilcelenme; eğer kişinin ailesinde sivilce bulunuyorsa muhtemel o kişide de sivilce görünme olasılığı artacaktır. Kadınlarda görülen sivilce türleri; kadınlar erkeklere oran ile ciltleriyle daha fazla ulaşmaktadırlar. Ciltlerini sürdükleri malzemelerin kalitesizliği ya da cilde sürülen malzemelerin uygun olmayışı sivilcelenmeyi arttıracaktır. Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi sivilce olarak da gözükmektedir dolayısıyla eğer bir ilaç kullanıyorsanız sivilcenizin olma ihtimali yüksektir.

 

 

Ne Yapmalı?

Eğer ergenlik döneminde değilsiniz ve sivilceleriniz olması gerekenden fazla ise bir doktora başvurmanızda fayda vardır. Doktorlar genellikle ilaç tedavisi uygulamaktadırlar. Ancak kullanmanız için verdikleri ilaç kilo aldırmaya müsait olan kortizonlu ilaçlardır. Bu sebeple ilaç kullanmak her zaman son seçenek olmalıdır. Cildin dengesinin sağlanması için cildin temizliğinin iyi yapılması ve güneş altında fazla durulmaması dikkat edilecek bir noktadır. Çıkan sivilceleri sıkmayarak yayılmasının önüne geçebilirsiniz. Cildinizi yıkarken yumuşak bir sabun kullanmak oyuncak hareketler yapmak önemlidir. Cildinizin tahriş olmasına sebep olacak giysiler giymemelisiniz.

 

 

Stresten uzaklaşmak için rahatlatıcı etkisi olan çaylar tüketilebilir. Yağlı besinlerin vücuda verdiği zararları ortadan kaldırmak için detoks içecekleri içilebilir. Cildinizi bakterilerden arındırmak için probiyotik tüketebilirsiniz. Evde sıkılmış taze meyve suları tüketebilirsiniz. Cildinizin ihtiyacı olan omegayı vermek için balık tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Cildinizi haftada iki ya da üç kere uygulayacağınız maskeler cildinizin gözenekleri açılıp sivilce oluşumunun önüne geçecektir. Her önerilen ürünü sevdiğinizi sürmemelisiniz. Sivilcelerinizin durumuna geçmek için sebeplerini iyi araştırıp ona göre uygulamalar yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...