Sivilcelerden Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir

21 Aralık 2021

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir

Evinizde bulunan gıdalar ile sivilcelerinizin geçmesini sağlayabilir veya onları azaltabilirsiniz. Birçok bitki, doğal yağ ve bazı merhemler hormon kaynaklı olmayan sivilcelere karşı etkili sonuçlar verebilmektedir. En önemlisi ise yaşam tarzınızı değiştirmek için atacağınız adımlar olacaktır. Yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durmak ve stresinizi kontrol altında tutmak bunlardan bazılarıdır. Sivilceler yüzümüzde ki gözenekler yağ ve mikroplar yüzünden tıkandığında oluşur. İnsanların ortalama %80'i hayatlarının belli dönemlerinde sivilce sorunu yaşar. Doğal yöntemler yüzünüzde ki yağ düzeylerini düşürerek ve iltihabı azaltarak sivilcelere karşı mücadele etmektedir. Fakat unutulmaması gereken sivilce sorunlarının çoğu zaman hormon bozukluğu yüzünden olduğudur.

Sivilcelere Karşı Etkili Doğal Yöntemler

1-Kantaron Yağı

Kantaron yağı ciltteki ölü derileri ve bakterileri temizler. Bu şekilde sivilce oluşumu riskini belli ölçüde azaltır. Kantaron yağı c vitamini ve antioksidan yönünden zengindir. Bu özelliği ile sivilce izlerine karşı da etkilidir. Kantaron yağı sadece sivilce için değil birçok sağlık sorununa karşı da etkilidir. Kantaron yağı hormon bozukluğu yaşayan kişilerde, cildi yağlandıracağı için sivilceleri arttırabilir. Eğer hormonsal sorunlara sahipseniz, kantaron yağı kullanmamanızda fayda var.

2-Sarımsak

Sarımsak antibiyotik bir etkiye sahiptir, bu cildinizde ki bakterileri öldürmenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda antienflamatuar olan sarımsak, tüketildiğinde iltihabı azaltacağı için sivilcelere karşı etkilidir. Sarımsak sivilce tedavisinde birçok şekilde kullanılabilir. Fakat sarımsağın genel kullanım yöntemi, sivilcelere sürülmesidir. Çiğ sarımsak yemek, midenizi bozabilir veya mevcut reflüyü tetikleyebilir. Sarımsağı doğrudan cilt üzerine sürmek hassas ciltleri tahriş edebilmektedir.

3-Yeşil Çay

Yeşil çay diğer yöntemlerin aksine hormon kaynaklı sivilce sorunlarına karşı da etkilidir. Yüksek miktarda polifenol içerir, bu sayede cilt gözeneklerini tıkayan bakterilere karşı etkilidir. Yeşil çay, içerdiği antioksidanlar sayesinde vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olur. Bu faydalı etkilerinden dolayı, birçok cilt bakım ürünün üretiminde yeşil çay ekstresini kullanmaktadır.

4-Aloe Vera

Aloe vera birçok rahatsızlıkta, tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bakterilere karşı etkilidir, iltihap azaltan bir etkiye sahiptir. Aloe vera bu özellikleri sayesinde sivilcelere karşı etkilidir. Aynı zamanda cilt nemlendirici olarak kullanılabilir,  kuru bir cilde sahip kişilerin sivilce tedavisinde tercih edilebilir. Aloe vera hem hormon kaynaklı hem de sağlıksız beslenmenin neden olduğu sivilcelere karşı etkilidir.

5-Yaşam Tarzı Değişimi

Yaşam tarzınızı değiştirmek sivilce oluşumunu büyük oranda engeller. Sivilcelerinize dokunmamak, gün içinde yeteri kadar su tüketmek ve yağlı gıdalardan uzak durmak etkili ve doğal yöntemlerdir. Doğal tedaviler bir yere kadar etkili olabilmektedir. Fakat yaşam tarzı değişimleri, kalıcı çözümler sunabilir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...