Sivrisinek Isırdığında Vücudunuzda Ne mi Olur?Cevabı Çok İlginç ....

21 Eylül 2020

Yaz aylarında daha çok görünen sivrisinekler bir çok kişinin muzdarip olduğu bir durumdur. Akıllara ilk gelen vücudumuzu ısırdığında kaşıntı ,şişlik oluşturduğunu biliyoruz. Bu sinekler vücudumuzdan beslenirken , bizler neden kaşındığımızı bilemeyiz. Niçin kaşındığımızı bize ne gibi zarar verdiğini merak ediyor musunuz?

Şimdi size sivrisineklerin vücudumuzu ısırmadan önce ve sonrasında ne gibi sorunlar ile karşılaşacağımızı paylaşalım.

Sivrisinekler vücudunuzu uyuşturmak için tükürür.

Yapılan araştırmalar sonucunda sivrisineklerin midelerini kan ile doldurmak için ortalama 4 dakika gerekiyor. Sivrisineklerin bu süreyi tamamlamadan onları fark ederseniz bu süreyi tamamlamalarına engel olabilirsiniz.

Sivrisinekler ilk olarak vücudumuza tükürerek uyuştururlar. Daha sonra tükürdüğü bölgede uyuşma olur biz bunu hissedemeyiz. Sivrisinekler uyuşan bölgede kan damarlarını bulmaya çalışırlar. Buradan beslenebilecek bir şey bulana dek aramaya devam ederler.

Sivrisinekler tükürükleri ile kanı daha kolay emebiliyorlar.

Bu sinekler damarı buldukları an tükürüklerini tekrar bırakırlar. Tükürükleri bir çok amaç için kullanabilirler. Tükürüklerinde 100'den fazla protein vardır. İçlerinde biri kanda pıhtılaşma olmaması için yapar. Böylelikle cildimizi emmek onlar için çok daha kolay olacaktır.

Şöyle ki damarlarda hasar oluştuğunda vücudumuz damarı iyileştirmeye başlar. Böylelikle sivrisineklerin oradan beslenmesini önlemektedir. Fakat uyanık sivrisinekler bunun da bir yöntemini bulmuşlar. Tükürükleri ile iyileşmeyi dururlar. Sineklerin tükürdükleri yerler iyileşmede olan damarları genişletir ve böylece istediğini daha rahat alır.

Şişlik, Kaşıntı ve Kızarıklık

Kaşıntı, şişlik ve kızarıklık hepsinin nedeni tükürük. Isırdıkları yerlerde şişme ,kızarıklık ve şiddetli kaşıntıya sebep olan tükürük , toksit içermeyen proteinler barındırır.

 

Sivrisinekler yılın büyük çoğunluğunda üreyebilmek için durgun su içine yumurta bırakır. Böylelikle orada yaşayan kişileri çok fazla ısırmazlar. Fakat bulunduğunuz yerden farklı bir tropikal bir şehre giderseniz, ilk sizi ısıracaklarını unutmayın. Bu durum sizi biraz zorlayabilir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...