Siyah Noktalara Karşı Bakım Rehberi

27 Şubat 2022

Siyah Noktalara Karşı Bakım Rehberi

Siyah nokta, genellikle yüz bölgelerinde, fakat sırt, göğüs, kulak gibi yumuşak derilerde de meydana gelebilen; foliküllerdeki tıkanmalardır. Cildin bulundurduğu her folikül yağ bezi içermektedir, yağ bezleri kıl veya yağ üretirler. Fakat ölü cilt hücreleri ve bu yağlar, ciltte açılan boşluklarda toplanarak komedon olarak adlandırılan siyah veya beyaz küçük çıkıntıların oluşumuna sebep olurlar. 

 

Siyah nokta oluşmasının sebepleri nelerdir?

 

Siyah nokta oluşumunun birden çok sebebi vardır. Bunlar genel olarak şu başlıklar altında toplanabilir;

  • Yaşa bağlı cilt bariyerinin incelmesi
  • Cinsiyet
  • Cilt tipi, çok yağlı cilt
  • Hormonal değişiklikler ve hormonal hastalıklar
  • Genetik yatkınlık
  • Kozmetik ve yoğun makyaj uygulamaları
  • Çevre kirliliği, şehrin kiri ve tozu
  • Yanlış cilt bakımı

 

Siyah noktaların oluşumu nasıl engellenir, nasıl geçer? 

 

Ciltlerinde siyah nokta problemi yaşayan bireyler çoğunlukla bu görüntüden rahatsız oldukları için bir çözüm ararlar. Siyah nokta cilde temiz olmayan, pürüzlü ve sağlıksız bir görüntü verir. Siyah noktaların oluşumunu engellemek için öncelikle var olan siyah noktalardan kurtulmak, daha sonrasında da öncesinde oluşan siyah noktaların bulunduğu gözeneklerin küçültülmesi için uğraşmak gerekmektedir. 

Var olan siyah noktalardan kurtulmanın bir çok yolu vardır, en sıklıkla kullanılanı ve bu bakımı yaptıranlar tarafından en garanti yöntem olarak bilineni ise işinde profesyonel bir cilt uzmanı tarafından gözenekli cildin buharla yumuşatılmasından sonra komedon çubuğu adı verilen sterilize edilmiş bir aletle siyah noktaların gözeneklerden çıkartılması; daha sonrasında boş kalan gözenekleri küçültmek ve tekrarını engelleyebilmek adına cilde dermo-kozmetik ürünler uygulaması şeklinde yürütülen bakımdır. Bu aletler ve sonrasında cilde kullanılan ürünler cilt tabakasına zarar vermeyen, bu bakım için üretilmiş ürünlerdir.

Fakat sonrasında istenmeyen durumlarla karşılaşılmaması için bu bakımı işini profesyonel olarak yapan uzmanlar tarafından, sterilize edilmiş merkezlerde yapılması gerekmektedir. Eğer bakım uygun koşullarda yapılmazsa sonrasında geçici olmayan ve istenmeyen lekeler, enfeksiyonlar gibi sonuçları doğurabilir.

 

Bu bakımlar haricinde evde cildinize uygun ürünlerle düzenli olarak yapacağınız cilt bakımları da elbette siyah noktaların görünümünün ve oluşumunun azalmasında size yardımcı olacaktır. Fakat evde, steril olmayan ortamlarda siyah noktaları çıkarmak amacıyla cilde zorlayıcı fiziksel davranışlardan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...