Şizofren Nedir Tedavisi Nasıl Olur?

10 Aralık 2021

Şizofren Nedir Tedavisi Nasıl Olur?

Şizofren hastalığı günümüzde adını sık duyduğumuz bir rahatsızlıktır. Şizofrenin en net tanımı hastaların gerçekler ile gerçek olmayan durumları ayırt edememesi şeklinde yapılabilmektedir. Şizofren sağlıklı şekilde düşünmeyi, duygu kontrolünü yapamamayı ve normal davranışlar sergileyememe gibi şeylere neden olmaktadır. Bu hastalık ciddi ve tehlikeli bir beyin kaynaklı hastalıktır. Şizofren yavaş bir şekilde ilerlemektedir. Fakat bu hastalıkta erken teşhisin ve tedavinin önemi çok büyüktür. Teşhiste ve tedavide geç kalındığında olumlu sonuçlar almak zorlaşabilmektedir. Şizofren hastası kişiler halüsinasyonlar görürler ve paranoyalar yaparlar. Şizofreni hastalığının evreleri bulunmaktadır. Bu evreler yatışma ve alevlenme evreleri olarak ayrılmaktadır. En çok olumsuzluk ve ciddi belirtiler gösterilen evre alevlenme evresidir. Şizofreni tetikleyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler şizofrenin daha da kötüleşmesine neden olmaktadır.

Şizofren Belirtileri Nelerdir?

Çoğu hastalık gibi şizofren hastalığında da belirtiler ilk zamanlar çok fazla görülmemektedir. Hastalığın ilerlemesi ile belirtiler görülmeye başlanmaktadır. İlerleyen evrelerde en çok görülen belirtiler ise halüsinasyon görme, olmayan şeylere inanma ve düzensiz konuşma olmaktadır. Diğer belirtiler ise şu şekilde olmaktadır;

  • Şizofren hastaları gerçek olmayan olaylara inanmaktadırlar. Bu da şizofrenin en çok görüldüğü belirtiler arasında yer almaktadır. Örneğin bu hastalığa sahip kişiler başka birinin kendini öldüreceğini sanabilir. Bu gibi gerçek olmayan düşüncelere sahip olmak şizofren kişilerde fazla görülmektedir.
  • Halüsinasyon görmekte şizofreni de sıklıkla rastlanmaktadır. Halüsinasyon görmek dışında halüsinasyon işitmek gibi şeyler ile de karşılaşılabilmektedir.
  • Şizofren kişiler kendilerini ifade edememektedirler. Düzensiz ve anlamsız konuşmalar yaparlar.
  • Bu kişilerde motor hareketleri normal insanlara göre farklıdır. Örneğin büyük bir kişinin çocuk gibi hareket etmesi ya da abartılı hareketler göstermesi belirtiler arasında yer almaktadır.

Şizofren Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Şizofren hastalığı kronik olmaktadır. Bu nedenle hayat boyunca ilaçlar ile tedavi edilmesi gerekir. En çok antispsikotik ilaç türleri bu hastalıkta kullanılmaktadır. Bu türdeki ilaçlar beyinde yer alan bir bölgeye etki ederek hastalığın semptomlarını hafifletilmesini sağlamaktadır. Şizofren tedavisinde kullanılan ilaçların en büyük amacı hastalığın semptomlarını önemli ölçüde azaltarak hastaların sosyal yaşama sorunsuz bir şekilde adapte olmasını sağlamasıdır. İlaç tedavisi dışında şizofren tedavisinde psikiyatristler de önemli rol oynamaktadırlar. Psikiyatristler hastaları düzenli bir şekilde takibini yaparak kullandıkları ilaçların dozunu ya da kendisini değiştirmektedirler. Aynı zamanda bazı şizofren hastalarında kullanılan ilaçların yanında antidepresanlar ve anti anksiyete ilaçları da kullanılmaktadır. Bu tür ilaçların yan etkileri çok fazla olabilmektedir. Fakat şizofren hastalarının hastalığı yüksek oranda yaşamaması için ilaçların sorunsuz bir şekilde alınması gerekmektedir. İlaç dışında terapiler ya da eğitimler de şizofren tedavisi için kullanılabilmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...