Şizofrenin 25 Belirtileri- Sizde Hangileri Mevcut?

8 Aralık 2020

Şizofreni rahatsızlığı hayatının sonuna kadar süren ve tedavisi yapıldığında hastalığın kontrol altına alınan önemli ve ciddi bir ruhsal rahatsızlıktır. Bu hastalıkta olan kişiler gerçek olan her şey ile bütün temasını kaybetmiş gibi olurlar. Kimsenin duyamadığı garip sesler duyarlar. Çevresindekilerin ona zarar vereceği endişesinde olurlar. Zaman zaman anlattıkları mantıklı gelmeyebilir. Şizofreni ırk, sosyal hayattan bağımsız olarak herkesi etkileyebiliyor ama genetik olması, çevresel faktörler, stres bu hastalığın ilerlemesine sebep olabilir. Bu hastalık kişilerde düşünce, duygu gibi durumları etkiler ve gerçek olanları çarpıtarak, bu hastalıktaki kişilerin çevresindeki ilişkilerini olumsuz etkilemesine neden olan bir hastalıktır. Yapılan son araştırmalar sonunda, bu kişilerin toplum içinde olmaları bu durumu olumlu yönde etkilediği görülmekte. Bu hastalıktaki kişilerin zekaları toplumdaki herkes ile aynı. İleri, normal yada düşük olabilmekte. Bu hastalık yavaş ilerleyerek başlıyor ve ilk belirtileri 16-30 yaş aralığında çıkıyor.

Bu belirtileri gösteren kişilerin, toplumdaki bireyler ile iletişimi, işe gitmesi, günlük hayatındaki görevleri yerine getirmesi ve okula gitmelerini zorlaştırıyor. Yapılan iyi tedavi sonunda bu hastalıkta olan kişilerin normal hayatlarını sürdürebiliyor. Bu hastalıktaki kişiler de herkes de farklı etkiler ortaya çıkabiliyor. Kimileri sosyal ve hareketli kimileri ise içine kapanık olurlar. Bu hastalığın neden olduğu ve neyin sebep olduğu hala bilinmiyor. Ama bunun genetik ve çevresel olayların beyin dünyasının etkili olduğu düşünülüyor.

Şizofreni hastalığı önemli bir beyin rahatsızlığıdır. Bu hastalıktaki kişiler olmayan sesler duyarlar. Çevresindekilerin ona zarar vereceğini düşünürler. Zaman zaman konuşurken farklı ve mantıklı olmayan hikayeler anlatırlar. Bu kişiler içine kapanırlar. Bu hastalığın ilk belirtileri 16-30 yaş arasında baş gösterir. Erkeklerde ise kadınlara göre daha erken belirtiler gösterir. Bu hastalık 45 yaşından sonra ortaya çıkmaz.

Şizofreninin 25 belirtisi neler

1- Hayatta ya hiç zevk almazlar yada az alırlar.

2- Hissizleşme ve duygusuz olurlar.

3- Yaşadığı kötü bir olaya takılıp ve onu sürekli tekrar yaşarlar.

4- Hedef ve başarı için ilgisiz davranırlar.

5- Odaklanma ve dikkatsiz olurlar.

6- Tat, görme, doku ve ses gibi halüsinasyon görürler.

7- Gerçek olmayan fikirler anlatırlar.

8- İleri geri salınır ve tuhaf hareketler, değişik yüz hareketleri gibi şeyler yaparlar.

9- Bulunduğu anda olmadık davranışlar sergiler. Mesela gülmesi gereken yerde ağlaması gibi.

10- Düşünce kaybı yaşaması. Örneğin bir şey anlatırken başka şeylere geçer.

11- Hafıza kaybı olur.

12- Karar verme duyusunu kaybeder.

13- Bir durumda anlamsız korku, sabit durur ve hareket etmezler.

14. İçe kapanma ve toplumda uzuaklaşma.

15. Arkadaş ve sosyal hayattan uzaklaşmak.

16- Devamlı şüpheci ve saldırgan olur.

17. Kişisel temizliğin azalması.

18. Donuk şekilde bakışlar sergiler.

19. Üzüntü yada sevinç gibi duygularını belli edemez.

20. Büyük tepkiler sergilemek ( gereksiz bir konuda ağlamak yada aşırı gülmek)

21. Depresyona girmek.

22. Uykusuzluk yada çok uyumak.

23. Unutkanlık, tuhaf konuşmalar, gereksiz konuşmalar ve açıklamalar yapmak konsantrasyon bozukluğu.

24. Eleştire edilmeye tahammülü olmamak.

25. Konuşmada ve söylenen kelimelerde farklılık olması.

 

Şizofreni hastalığın tedavisi oluyor mu?

Günümüzde hala kesin tedavisi bulunmamıştır. Ama verilen ilaçlar ile bu hastalığın ilerletmeden gerilemesine ve bu kişilerin normal yaşam sürmelerine büyük katkı sağlıyor. Yapılan tedaviler, semptomların bir çoğunda kontrolüne yardımcı oluyor. Doktorlar genelde ilaçları kişilerde deneyerek sonuç alıp o şekilde devam ediyor. Doktorların vermiş olduğu ilaçlar kesinlikle kullanılmalı. Ek tedaviler ile bu hastalığın zorluklarını azaltmaktadır. Bunlar ise şöyle, aile eğitimi, beceri eğitimi, terapi ve rehabilitasyon ile olur.

Şizofreni hastalıklar ile bilinen yanlış ve doğruları:

YANLIŞ: Şizofreni hastalığı iyileşemeyen ve tedavi olmayan bir rahatsızlıktır.

DOĞRU: Bu hastalık iyileşmesi ve tedavisi mümkündür. Yapılan tedavi ile iyileşmesinin tamamen bittiği anlamına gelir demek değil. Bir çok hastalıklarda olduğu gibi, ilaçları düzenli ve doğru kullanıldığında, rehabilitasyon, psikososyal tedaviler ile toplumda normal yaşamlarına devam edebilirler.

YANLIŞ: Şizofren hastası olan kişilerin kesinlikle hastanede yatırılarak tedavisi yapılır.

DOĞRU: Bu hastalıkta olan kişiler, akut dönemleri dışında olan zamanlarda poliklinikte veya ayakta tedavileri yapılabilir. Yapılan düzenli tedavi sonunda, bu hastalıktaki kişiler hayatlarını düzenli olarak devam ederler. Yapılan son araştırmalarda bu kişilerin toplum içinde olmaları onların bu süreçte daha da ilerlediğini ve olumsu sonuçlar gösterdiği görülmüştür.

YANLIŞ: Şizofreni hastalığı genetik/ kalıtımsal bir hastalık olduğudur.

Doğru: Bu hastalık tamamen kalıtımsal değil. Bu durum tek yumurta ikizlerinde dahi diğer ikizine göre %48 oranlarda görülebiliyor. Bu hastalık çevresel faktör, stres ve kalıtımsal yatkınlık ile meydana gelen bir karmaşık rahatsızlıktır.

YANLIŞ: Bu hastalıkta olan kişiler tehlikeli ve saldırganlardır.

DOĞRU: Bu hastalıkta olan kişiler genelde tehlikeli yada saldırgan değiller. Tam tersine onlar kendilerine buna maruz bırakırlar. Şizofreni hastaları daha çok kendilerinedir saldırganlıkları ve intihara kadar götürür. Yani bu hastalıkta olan kişilerin topluma verdikleri zararı, toplumun barındırdığı önyargı ve damgalama gibi onlara verdikleri zarardan daha azdır.

YANLIŞ: Şizofreni hastalarının zeka oranları düşük.

DOĞRU: Bu hastalık zeka ile alakalı değil. Zeka seviyeleri toplumda herkes ile aynı. İleri, normal veya düşük olabilmekte. Herkeste olduğu gibi zeka seviyesi farklılık gösterse de, bu hastalığa bağlı değil. Bu hastalıkta olup Nobel Ödülü alanlar dahi vardır.

YANLIŞ: Şizofreni hastalığı abartılı, gürültülü ve aniden başlıyor.

DOĞRU: Bu hastalık daha çok yavaş yavaş ilerler. İlk bulguları ergenlik anlarında çıkar, ama genelde fark edilmiyor. Okuldaki başarısında azalmalar, çevresinde ve arkadaş ortamında iletişim problemi, bilgileri anlamakta zorlanma meydana gelir. Kimsenin duyduğu bir ses değil, farklı fısıltılar duyarlar.

YANLIŞ: Bu hastalık ailede anne, babanın yanlış hareketleri veya kişilik davranışlarından kaynaklanır.

DOĞRU: Bu hastalık karışık beyin hastalığıdır. Kişilik problemi veya anne babadan kaynaklı değildir.

YANLIŞ: Bu hastalıkta olan herkes aynı belirtileri gösterir.

DOĞRU: Şizofreni hastalığı, var olan sanrıların görüldüğü bir durum değil. Bu hastalıkta tam ve net düşünme, karar vermede zorluk, duyguları kontrol etmede güçlük gibi durumlar görülür. Herkeste farklı belirtileri gösterir. Bazıları içe kapanık bazıları ile hareketli olurlar.

YANLIŞ: Şizofreni hastaları asla iş sahibi olamazlar ve çalışamazlar.

DOĞRU: Tedavileri düzenli olan hastaların, kendi yeteneklerine göre üretebilir ve çalışırlar. Bazıları destek alarak bazıları ise daha önceki işlerini yapabilirler.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...