Soğanın Faydaları ..Hangi Hastalıklara Çare ?

7 Ağustos 2020

Kuru soğan en önemli sebzelerden biridir.Ama tabi doğrarken gözümüzü yaşarttığını da hesaba katarsak sizler için böyle olmayabilir.Ama en önemli bir besin olduğunu da aklınızdan çıkarmayınız.Soğanın kullanım tarihçesi çok eskiye dayanmaktadır. Eskiden yemeklerde bolca kullanılan bir besindir.Soğan dünya genelinde çok fazla yetiştirilen bir besindir.İçerisinde bol miktarda karbonhidrat , E vitamini ve bol çeşit mineral içerir.Çok çeşitli mineral içermesinin sebebi toprakta yetişmesiyle alakalıdır.

Soğanın içerisinde doğal antibiyotik vardır.Soğanı genelde çiğ tüketmeniz faydanızadır.Pişirerek de tüketilebilir ama siz çiğ tüketmekten yana olun.Kuru soğanı çiğ olarak tükettiğimiz zaman bağırsaklarımızda bulunan dost bakterileri besler.Soğan prebiyotiktir. Çiğ soğan yediğimiz zaman vücudumuzda bulunan bütün dost bakterilerin çoğalmasını sağlar.

Sevgili okurlarımız soğanın hangi hastalıklara iyi geldiğine gelin birlikte bakalım.

Ateş

Çocuklarda ve yetişkinlerde enfeksiyona yada çeşitli nedenlere bağlı olarak yüksek ateş meydana gelmektedir.Özellikle kış aylarında ebeveynlerin korkulu rüyasıdır , çocuğunun ateşlenmesi.Bunun için size ateşi düşürmenize yardımcı harika soğan tarifi vereceğiz.Soğanları halka şeklinde doğrayıp üzerine çorap giyiniz.Bu ateşi olan kişinin ateşinin düşmesine yardımcı olacaktır.Ateşi düşürmesindeki en önemli etken ayak altına konan soğan ayaklardaki mikrobu öldürür , aynı zamnda içerdiği fosforik asit sayesinde kanınızı temizleyerek sabaha kadar sizin rahatlamanıza ve vücudun mikroplardan arınmasına yardımcı olur.

Böcek Sokması , Haşere Isırması

Alerjik bir bünyeye sahip iseniz arı sokması sizleri çok zorlar hatta bazı durumlarda ölümcül bile olabilir.Öncelikle arı soktuğunda yapacağınız ilk şey arının sizde kalmış olan iğnesini çıkarmak olacaktır.Daha sonra bir adet soğanı rendeleyerek suyunu çıkarın ve arının sokmuş olduğu vücudunuzdaki bölgeye yavaşça sürünüz.Ve bu ağrınızı azaltır şişmeyi de en aza indirir.

Soğanın Detoks Etkisi

Fazla kilolara ve ödemlere veda etmek istiyorsanız soğan suyundan faydalanmalısınız.Soğan zamanla vücutta oluşmuş toksinleri detoks etkisi yaparak atmanıza ve kilo vermenize yardımcıdır.

4 adet soğanı kabuklarından arındırın ve elinizin yardımıyla ezin ve 2 litre suya koyun güzelce kaynatın. 10 dakika kaynatmanız yeterli .

Tıkalı Kulaklarınız İçin

Kulaklarınız tıkalı ise , soğanın cücük olan kısmını çok ince olan bir beze sararak kulağınızın içi kısmına yerleştirin bu yerleştirdiğiniz soğan sabaha kadar kulağınızda kalsın.Sabaha kadar kulağın açılmasına ve iltihabın azalmasına yardımcı olacaktır.

Burun kanamasına soğan

Burnunuzda meydana gelen hafif kanamalar için etkili olan bir yoldur.Bunun için yapmanız gerek küçük bir soğanı alıp koklamak .

Yanık Tedavisi için Soğan

Vücudunuzda bir yanık oluşursa hemen oraya bir dilim soğan koyun ve bekleyin.Bir kaç dakika sonra yanık hissi ve ağrı azalacaktır.Tabi ki bu söylediğimiz yöntem hafif yanıklar için geçerlidir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...