Soğuk Algınlığı ile Korona Virüsünün Arasında Ne Gibi Farklılıklar Bulunmaktadır?

24 Ocak 2022

Soğuk Algınlığı ile Korona Virüsünün Arasında Ne Gibi Farklılıklar Bulunmaktadır?

Hayatımıza girdiği andan buyana gündem olmayı başaran korona virüs aşılar bulunmasına rağmen bulaş riski ortadan kalkmış bir hastalık değildir. Geldiğimiz noktada halen farklı farklı varyantı türeyen korona virüs ile ilgili bir çok farklı belirti yaşanabilmektedir. Özellikle belirti taşıyan insanlar tarafından çok sık araştırılan bir konu olan soğuk algınlığı ile korona virüs arasında ne gibi farklılıklar bulunduğu konusudur. Çünkü insanların büyük kısmı geçirdiği hastalığın normal bir soğuk algınlığından mı yoksa korona virüsten mi kaynaklandığını test yaptırmadan anlamamaktadırlar. Soğuk algınlığı ile korona virüsün birbirine çok yakın belirtiler göstermesi her iki hastalıkta da görülebilen ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük ve halsizlik gibi belirtiler ortak olarak görülebilen belirtilerdendir. Peki iki hastalığın arasında ne gibi farklılıklar bulunmaktadır?

  • Korona virüsün bulaştırdığı virüs nedeni ile akciğerlere inişi soğuk algınlığı geçiren bir kişininkinden daha hızlı olabilmektedir.
  • Korona virüs solunum yollarını daha fazla etkilediğinden bulaştığı kişilerde nefes darlığı ve soluk alıp vermede güçlük durumlarına daha sık karşılaşılmaktadır. Özellikle hastalık öncesinde kronik rahatsızlıklardan kalp yetmezliği, kanser, şeker hastalığı, kalp problemleri olan kişilerde hastalık daha ağır seyredebilmektedir.
  • Korona virüsün hastalık seyrinde bel ağrısı ve eklem ağrısı gibi şikayetlere daha sık rastlanmaktadır.
  • Soğuk algınlığı geçiren kişiler ağır atlatsalarda hastalığı genellikle istirahat, iyi beslenme ve kullandıkları ilaçların etkisi ile evlerinde atlatabilmektedirler. Korona virüsün sebep olduğu hastalıkta ise ağır geçiren kişiler hastanede solunum desteği alabilmektedirler.

Soğuk Algınlığı ve Korona Virüse Yakalanmamak için Neler Yapılabilir?

Soğuk algınlığı ve korona virüs hastalığının ikisi de sebep olduğu virüslerin vücudumuza alınması ile geçmektedir. Bu nedenle virüsün bulaş riskinin fazla olduğu kalabalık ortamlardan uzak durmak, ellerimizi sıklıkla yıkamak, kalabalık ortamlarda bulunma gerekliliğimiz var ise maskemizi doğru bir şekilde takmak, temizliğe önem vermek, insanlara çok yaklaşmadan iletişim kurmak, düzenli uyku ve dengeli beslenmek gerekmektedir. Virüsler bağışıklığı kuvvetli bireylere kolay kolay bulaşamazlar. Bu nedenle bağışıklık kuvvetlendirici besinler tüketmek, stresten uzak durarak düzenli egzersizler yapmak hastalanmamızı geciktirecek olan eylemlerdir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...