Soğuk Baklava Nasıl Yapılır? 

21 Mart 2022

Soğuk Baklava Nasıl Yapılır? 

Osmanlı döneminde, Fatih Sultan Mehmet döneminde bir şaban ayı pişirilen ve Evliya Çelebi’ye sunularak son şeklini alan baklavanın Türk kültüründeki yeri tartışmasız şekilde çok büyüktür. Osmanlı kültüründen bu yana şenliklerde, düğünlerde, özel günler ve düğünlerde bir özel gün tatlısı olarak yapılan baklava günümüzde de halen bu yetkinliğini sürdürmektedir. 

Yapılmasının meşakkati ve istediği el becerisi dolayısıyla baklava özel bir tatlı sayılmaktadır. Yıllarla beraber gelişen ve değişen mutfak kültüründe de baklavanın gerek iç malzemeleri değiştirilerek, gerek pişme teknikleri değişerek bir çok çeşidi ortaya çıkartılmıştır. Daha yoğun ve ağır bir tatlı olan baklavaya daha hafif ve soğuk bir alternatif olarak son dönemlerde popülerleşen soğuk baklava tarifi ise oldukça popülerdir. 

Soğuk baklava tarifi için malzemeler nelerdir? 

Son dönemlerde gittikçe popülerleşen, şerbetinde kullanılan sütle farklı ve daha hafif bir tada sahip olan sütlü soğuk baklavanın 1 büyük tepsisi için malzemeleri şu şekildedir:

  • 1 paket baklavalık yufka
  • 200 gram (yaklaşık 14 yemek kaşığı) tereyağı
  • 1 çay bardağı sıvı yağ

Arasına koymak için:

  • 1 su bardağı Antep fıstığı

Şerbeti için:

  • 2.5 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı su
  • 1 su bardağı süt

Üzeri için:

  • 1 yemek kaşığı kakao
  • 1 yemek kaşığı pudra şekeri
  • 80 gram rendelenmiş halde çikolata

Soğuk baklava nasıl yapılır? 

Soğuk baklava için öncelikle şerbet yapmakla başlanır. Geniş bir tencereye su, süt ve şeker eklenerek şeker eriyene kadar karıştırılır ve 5 dakika kadar kaynatılır. Kaynayan şerbet ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Daha sonra tereyağı eritilir. Tereyağının üzerindeki köpüğü almak için süzgecin içine bir kağıt havlu yerleştirilerek tereyağı içine dökülür, iyice arınan tereyağının içine sıvı yağ eklenir. Tezgaha serilen yufkalar borcam boyutunda kesilerek ikiye ayılır. Borcam yağlanarak yufkalardan bir tanesi borcama yerleştirilir. Her yufka arasında yağ sürülür, yaklaşık olarak 20 yufka yaprağı yağlanarak borcama yerleştirilir. 20 yufka diliminden sonra yağlamadan fıstıklar yayılır ve fıstıkların üstüne de biraz yağ gezdirilir. Geriye kalan yufkalar da aynı şekilde yağlanarak üst üste yerleştirilir. Yufkalar bittikten sonra istenilen büyüklükte kare şekilde kesilerek üzerine kalan yağ sürülür. Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında 45 dakika kadar, kızarana kadar pişirilir. Pişme işlemi tamamlandıktan sonra 10 dakika kadar dinlendirilen baklavaya daha sonrasında soğuyan şerbet dökülür. Şerbetlenen baklava en az 2-3 saat dinlendirilir. Servis aşamasında baklavanın üstüne kakao, pudra şekeri ve rendelenmiş çikolata karıştırılarak dökülür. Soğuk baklava arzuya göre Antep fıstığıyla süslenerek servis edilebilir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

ETLİ KARALAHANA DOLMASI TARİFİ

11 Ekim 2023

Etli karalahana dolması tarifi için malzemeler: 15-20 adet karalahana yaprağı 250 gram k...

HINGEL MANTISI TARİFİ

10 Ekim 2023

Hingel mantısı, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biridir ve özellikle Gaziantep yör...

KURU PATLICAN DOLMASI TARİFİ

8 Ekim 2023

Kuru patlıcan dolması, kış aylarında yapılan ve Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden ...

ET TANTUNİ TARİFİ

7 Ekim 2023

Tabii, size tantuni tarifi verebilirim. İşte gerekli malzemeler ve tarif adımları:Malzemeler...